ÜST MENÜ

Guterres: İklim mücadelesi ya şehirlerde kazanılacak ya da şehirlerde kaybedilecek

30 Ağustos Zafer Parkı, Ankara

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, günümüzde Dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşadığını, 2050 yılına gelindiğinde ise üçte ikisinin şehirlerde yaşıyor olacağını söyledi.

Guterres, 31 Ekim Dünya Şehirler Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında artan orandaki kentli nüfus için gerekli olan konut ve diğer hizmetlerin henüz inşa edilmediğini belirtti ve “Hatta bazı yeni şehirlerin inşa edilmesi gerekecek” dedi.

Guterres, bunun da, hem kalkınma hem de iklim krizine çare bulacak ve sürdürülebilir bir geleceğin yolunun çizilmesini sağlayacak çözümlerin hayata geçirilmesine yönelik büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Dünyadaki enerji tüketiminin üçte ikisinin şehirlerde gerçekleştiğini, karbondioksit salınımının yüzde 70’inin şehirlerden kaynaklandığını ifade eden Guterres, kentlerin altyapılarına yönelik olarak gelecek on yıl içinde şehir planlaması, enerji tasarrufu, enerji üretimi ve taşımacılık alanları dahil olmak üzere yapılacak seçimlerin zararlı gazların salınımının azaltılmasında önemli rol oynayacağını vurguladı.

Guterrres, “Aslında iklim mücadelesi ya şehirlerde kazanılacak ya da şehirlerde kaybedilecek” dedi.

Guterres, iklim üzerinde bıraktıkları çok büyük ayak izine rağmen şehirlerin küresel gayri safi hasılanın yüzde 80’ini yarattığını, eğitimin, girişimciliğin, inovasyonun ve yaratıcılığın merkezleri olduğunu, gençlerin de büyük oranda bu konularda lider rol üstlendiğini sözlerine ekledi.

Toplu taşımanın elektrikli araçlarla yapılmasından yenilebilir enerjiye, daha iyi atık yönetimine kadar sürdürülebilir ve düşük salınımlı bir geleceğe geçiş için ihtiyaç duyulan birçok çözümün aslında hali hazırda kullanılabilir durumda olduğunu hatırlatan Guterres, “Dünyanın dört bir yanındaki şehirler onları gerçeğe dönüştürüyor. Bunların uygulanıyor olduğunu görmek cesaret verici ancak bu vizyonun yeni model haline dönüşmesi gerekiyor. Şimdi artık azimle çalışma zamanı” dedi.

Genel Sekreter Guterres, Dünya Şehirler Gününün kentlerin karşı karşıya olduğu sorunların, elde edilen başarıların ve sürdürülebilirlik konularının ele alındığı “kentli Ekim” başlıklı bir ay süren kampanyanın sonuna rast geldiğini belirtti ve “Bu süreci tamamlarken gelin yeni kuşaklar için daha iyi bir hayat amacıyla inovasyonu benimseyelim ve herkesin yararına olacak sürdürülebilir, kapsayıcı kentsel kalkınmanın yolunu belirleyelim” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb