ÜST MENÜ

Guterres: İnsan hakları ihlallerinin kabusa dönüştüğü Arakan mülteci krizi en kısa sürede sonlandırılmalı

Kuzey Arakan’dan kaçarak Bangladeş’in Ukhiya bölgesine mültecilerin gelişi sürüyor - UNHCR/Vivian Tan

Kuzey Arakan’dan kaçarak Bangladeş’in Ukhiya bölgesine mültecilerin gelişi sürüyor – UNHCR/Vivian Tan

 

 

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres yüzbinlerce Arakanlının Myanmar’da evlerinden edilmelerinin sadece bölgeyi radikalleştirmekle kalmadığını, aynı zamanda çocuk, kadın ve yaşlıları kapsayan savunmasız grupları büyük bir riske attığını söyledi. Guterres, Güvenlik Konseyi üyelerine Myanmar konusunda verdiği brifingde, uluslararası topluluktan bir kabusa dönüşen insan hakları ihlallerinin en kısa sürede sonlandırılması için acil olarak adımlar atmasını istedi.

Ağustos ayından bu yana 500 bin kadar sivilin evlerini terk ederek kaçmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Bu sayının yüzde 94’ünü Arakanlı Müslümanların teşkil ettiği tahmin ediliyor.

Ayrıca, Müslüman köylerinin yağmalandığı ve yakıldığı, insanlara göz dağı verildiği haberleri de alınıyor. Myanmar makamları Arakan’da bulunan 471 Müslüman köyünün en az 176’sının tamamen terk edilmiş halde olduğunu belirtiyor.

Guterres, evlerini terk etmek zorunda kalan Arakanlıların anlattıklarının insanların kanını donduracak seviyede olduğunu, bu kesimin çoğunluğunu çocuklar, kadınlar ve yaşlıların teşkil ettiğini belirtti. Guterres, Arakanlı mültecilerin, mayınlar, sivillerin üzerine hedef gözetmeksizin ateş açılması ve cinsel şiddet gibi eylemlerin kurbanı olduklarını anlattıklarını söyledi.

Guterres, “Bu kabul edilemez bir durum ve mutlaka en kısa sürede sonlandırılmalı” dedi.

Genel Sekreter hali hazırdaki durumun devam etmesi halinde krizin Arakanın merkez bölgelerine de yayılma ve 250 bin ilave Arakanlı Müslümanı etkileme riski taşıdığını sözlerine ekledi. Guterres, Myanmar hükümetinden halkın güvenliğini ve hukukun üstünlüğünü sağlamasını istedi.

Arakanlı Müslümanların vatansızlık sorununa çözüm bulunmasının şart olduğunu ifade eden Guterres, “Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık verilmeli” dedi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb