ÜST MENÜ

Guterres insan ticaretinin sonlandırılmasını istedi, BM söz konusu “menfur suçun” ortadan kaldırılması için eylem sözü verdi

Kamboçya’da insan ticareti kurbanı bir seks işçisi. UNODC/Mattia Insolera

Kamboçya’da insan ticareti kurbanı bir seks işçisi. UNODC/Mattia Insolera

 

BM Genel Kurulunda 27-28 Eylül tarihlerinde düzenlenen üst düzey toplantının açılışında bir konuşma yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres dünyanın dört bir yanında on milyonlarca insanın insan ticareti kurbanı olduğunu, söz konusu korkunç uygulamanın ortadan kaldırılması için herkesin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu toplantıda üye devletler bir Bildiri yayımlayarak insan kaçakçılığı ile mücadele amacıyla hazırlanan BM planını uygulama taahhüdünde bulundular.

Guterres, “İnsan ticaretinin dünyanın dört bir yanında her bölgede karşımıza çıkıyor” dedi ve kurbanların zorla çalıştırılma, seks köleliği, çocukların silah altına alınması ve diğer istismarlarla karşı kalabildiklerini belirtti.

İnsan Ticaretiyle Mücadele Eylem Planının uygulanması sayesinde elde edilen ilerleme ve karşı karşıya olunan sorunların ele alındığı üst düzey oturumda üye devletler ayrıca oy birliği ile insan ticaretinin yok edilmesi için ortak siyasi kararlılıklarını vurguladılar.
Yetkililer, son yıllarda yaşanan savaşlar, güvensizlik ortamları ve ekonomik zorlukların dünyanın dört bir yanında insan ticareti ile mücadeleyi zorlamaya başladığını belirtiyor.

Guterres de konuşmasında evlerini terk ederek güvenli yerlere ulaşmaya çalışan milyonlarca insanın merhametsiz insanlara umut bağlayabildiğini ifade etti.

Söz konusu suç şebekelerin küresel boyutta iyi organize olmuş, teknik bilgiye sahip ve kanun ve kurallardaki boşluklardan yararlanmayı iyi bilen yapılar olduğunu söyleyen Guterres, insan ticareti ile mücadelenin çok taraflı yürütülmesi gerektiğini, bu bakımdan BM Genel Kurulunun gündeminde olan güvenli ve düzenli göç küresel ilkelerinin kabul edilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

İnsan ticaretinin yoksul ve eşitsizliklerin yüksek olduğu yerlerde daha fazla görüldüğünü belirten BM yetkilileri 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ile sorunun ana nedenlerine çözüm bulunabileceğini ifade ediyor.

Gutaress de “İnsan ticareti ile mücadele ve sürdürülebilir, kapsayıcı kalkınma el ele ilerler” dedi.

Toplantıda BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi Başkanı Yuri Fedotov da bir konuşma yaptı ve Genel Kurul tarafından kabul edilen siyasi Bildirinin söz konusu korkunç suç ile mücadeleye güç katacağını söyledi.

Fedotov, insan ticaretinin tam boyutlarının belirlenmesi amacıyla UNODC’nin üniversitelerle ortak bir araştırma yürüttüğünü belirtti.
Toplantıda ayrıca, Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajčák, UNODC iyi niyet elçisi Mira Sorvino ve sicil toplumu temsilen insan ticareti kurbanı Grizelda Grootboom da birer konuşma yaparak sorunum çözümü için uluslararası iş birliği çağrısında bulundular.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb