ÜST MENÜ

Guterres: İnsanlara büyük bedeller ödeten afet risklerini azaltmak hayati önem taşıyor

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Eylül ayında Endonezya’nın Sulawasi adasını vuran deprem ve tsunaminin etkili olduğu alanda incelemelerde bulunuyor  (12 October 2018) OCHA/Anthony Burke

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Eylül ayında Endonezya’nın Sulawasi adasını vuran deprem ve tsunaminin etkili olduğu alanda incelemelerde bulunuyor (12 October 2018) OCHA/Anthony Burke

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, bu yıl, Afet Risklerinin Azaltılması Uluslararası Gününün Endonezya’da yaşanan büyük deprem ve tsunami sonrasına rast gelmesinin, dayanıklılığın ve riskler konusunda farkındalığın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Guterres, 13 Ekim Afet Risklerinin Azaltılması Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Afetler insanlara büyük bedeller ödetiyor. Milyonlarca insan her yıl, aşırı iklim olayları ve depremlerden dolayı yerlerinden ediliyor, evlerini ve işlerini kaybediyor” dedi.

Ancak, BM Afet Risklerinin Azaltılması Dairesi tarafından geçenlerde yayınlanan rapora göre ülkelerin büyük afetlerden dolayı yaşadıkları ekonomik kayıpları sistematik bir şekilde bildirmediğinin anlaşıldığını ifade eden Guterres, “Bu yılki Afet Risklerinin Azaltılması Uluslararası Günü, Üye Devletlerin, afetler konusunda, ekonomik kayıpların kapsamlı olarak hesaplanması dahil olmak üzere, veri toplama çalışmalarını daha iyi hale getirmelerini amaçlıyor” ifadesini kullandı.

“Krizlerin önlenmesi için bu çalışma hayati önem taşıyor”, diyen Genel Sekreter, aşırı iklim hareketlerinin neden olduğu ekonomik kayıpların daha iyi anlaşılmasının iklim değişikliğiyle mücadelenin güçlenmesini ve sera gazı salınımlarının azaltılması çalışmalarının arttırılmasını sağlayabileceğini söyledi.

“Ekonomik kayıpların ölçülmesi, 2030 yılına kadar afet risklerini büyük oranda düşürmeyi amaçlayan Sendai Afet Risklerinin Azaltılması Çerçevesi hedeflerine erişilmesi için hükümetleri daha fazla gayret göstermeye sevk edebilir” diyen Guterres, “Afetlerin etkilerinin azaltılması insanların yaşamlarını dönüştürebilir ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasına önemli katkı yapabilir” dedi.

Genel Sekreter Guterres, “Afet Risklerinin Azaltılması Uluslararası Gününde gelin bu hayati çabaya olan bağlılığımızı tekrar teyit edelim” diyerek mesajına son verdi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb