ÜST MENÜ

Guterres Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerle görüştü

Genel Sekreter Kıbrıs konusunda basına bilgi veriyor, 4 Haziran 2017, BM Genel Merkezi, New York. Fotoğraf: BM

Genel Sekreter Kıbrıs konusunda basına bilgi veriyor, 4 Haziran 2017, BM Genel Merkezi, New York. Fotoğraf: BM

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerle görüşmesinin ardından 12 Ocak 2017 Kıbrıs Konferansı bildirgesi uyarınca Kıbrıs Konferansının Haziran ayında yeniden toplanması gerektiği konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Guterres 5 Haziran akşamı New York’ta BM Genel Merkezinde yanında Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı ve Rum Lider Nicos Anastasiades varken gazetecilere yaptığı açıklamada “Güvenlik ve garantiler konusundaki başlığın her iki toplum içinde hayati önemi olduğu konusunda herkes mutabık” dedi.

Genel Sekreter “Bu başlıkta ilerleme, bütünde bir anlaşmaya varmada ve gelecekteki güvenliklerine ilişkin olarak iki toplum arasında güven inşa etmede çok önemli bir unsurdur’’ dedi.

Cenevre’de yeniden başlayacak konferansa paralel olarak liderler toprak, mülk, yönetim ve güç paylaşımı konularında paralel iki toplumlu müzakereleri yürütme konusunda da fikir birliğine vardılar.

Guterres 11 Şubat 2014 Liderler Ortak Deklarasyonu uyarınca, tüm konuların birbirine bağlı olarak müzakere edileceği konusunda da mutabık kaldıklarını belirtti.

Genel Sekreter, Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Cenevre ve Mont Pelerin’de yapılan Kıbrıs Konferansı toplantılarının sonuçlarını temel alan, güvenlik ve garantiler başlığında müzakerelere rehberlik edecek ortak bir belge hazırlanması amacıyla tüm taraflarla görüşeceğini de ekledi.

Guterres açıklamasının sonunda bu yapılan toplantının ardından Kıbrıs Konferansının diğer katılımcıları olan Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve gözlemci olan AB ile de görüşeceklerini belirtti.

BM Genel Merkezi’nde basına ayrıca konuşan Eide de liderler arasındaki toplantının “açık sözlü ve dürüst” geçtiğine işaret ederken, farklılıklar devam etse de her iki tarafında birleşmiş bir Kıbrıs konusunda ortak bir vizyona sahip olduklarını söyledi.

Haziranda Cenevre’de yeniden toplanacak Kıbrıs Konferansının ilkesel olarak “açık uçlu” olacağını bir bitiş tarihi olmayacağını ifade eden Eide, “bitiş tarihi sorunu çözdüğümüz ya da çözülmez olduğu sonucuna vardığımız zaman olacak. Belli bir zaman alacağına inanıyoruz belki de iki hafta kadar bir süreden bahsediyoruz” dedi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb