ÜST MENÜ

Guterres Kırgızistan’da sürdürülebilir kalkınma için yönetişimin önemini vurguladı

Genel Sekreter António Guterres Taza Koom Kamu Hizmeti Konferansı’nda konuşuyor, Bişkek, Kırgızistan. Fotoğraf: BM/Vyacheslav Oseledko

Genel Sekreter António Guterres Taza Koom Kamu Hizmeti Konferansı’nda konuşuyor, Bişkek, Kırgızistan. Fotoğraf: BM/Vyacheslav Oseledko

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündeminin başarılı bir şekilde uygulanmasında hesap verebilir ve herkesi içine alan yönetişim ve kurumların önemine dikkat çekti ve kamu hizmetlerini taleplere daha iyi cevap vermeye, daha etkili ve işbirliği içinde olmaya çağırdı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te toplanan Taza Koom Kamu Hizmeti Konferansı’nda konuşan Guterres “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada kamu hizmeti çok önemli bir bileşendir… yeni yaklaşımlara öncülük etmeli, farklı çalışmalı, risk almalı ve yenilik yaratmalıyız” dedi.

Genel Sekreter “Sonuca ulaşabilme ve halkın güvenini kazanma kapasitesinde olan, bütüncül ve hesap verebilir, kapsayıcı ve ülkesinin tüm vatandaşlarını dinleyen, insan haklarını savunan ve kimseyi geride bırakmayan yönetişimlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

Taza Koom Projesi Devlet ve idarenin işlevini geliştirmek, halkın yeni teknolojilerden faydalanmasını sağlamak üzere dijital teknolojileri ve e-yönetişimi dönüştürmeyi amaçlıyor.

Guterres konuşmasında kamu hizmetlerinin etkili ve hesap verebilir olması için yolsuzlukla mücadele edilmesi gerektiğini de söyledi. Genel Sekreter toplumun en yoksul ve en kırılgan kesimlerini kapsayan mekanizmaların gerekli olduğunu, Taza Koom projesinin de en yoksul ve en kırılgan kesimin toplumdaki konumlarını güçlendirmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Guterres Kırgızistan ziyareti sırasında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambaev ile de görüştü.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb