ÜST MENÜ

Guterres: Kız çocuklarını ve kadınları, bilim alanında tüm potansiyellerini ortaya koymaya teşvik etmeli ve desteklemeliyiz

Kaynak: Türkiye’nin Mühendis Kızları internet sayfası

Kaynak: Türkiye’nin Mühendis Kızları internet sayfası

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Hem kız hem de erkek çocuklar, okulda veya işte olsun bilim ve matematikteki hedeflerine ulaşmak için çaba harcama potansiyeline sahiptir” dedi.

Guterres, 11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Ancak, sistematik dışlama sonucu kadınlar dünya genelinde araştırma ve geliştirme işlerinin çalışanlarının sadece yüzde 30’unu teşkil ediyor” ifadesini kullandı.

Basma kalıp yaklaşımları ve önyargıları aşabilmek için ortaklaşa somut çabaların ortaya konması gerektiğini vurgulayan Genel Sekreter, başlangıç olarak sosyal medyada, ders kitaplarında ve reklamlarda bilim insanı ve yenilik yaratanların simgesi olarak ağırlıklı şekilde erkeklerin kullanılmasına son verilebileceğini söyledi.

“Kız çocuklarını ve kadınları, bilimsel araştırmacı ve yenilik yaratanlar olarak tüm potansiyellerini ortaya koymaya teşvik etmeli ve desteklemeliyiz” diyen Guterres, sağlıklı bir gezegende sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmek için kadınlar ve kız çocuklarının yanı sıra dünyanın da bu desteğe ve teşviğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Tarih boyunca Hildegard von Bingen’den Wangari Maathai’ye kadar birçok kadının dünyanın şekillendirdiğini belirten Guterres, artık kadınların ve kız çocuklarının bilim alanında desteklenmesi ve bu alana yatırım yapılması zamanının geldiğini söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb