ÜST MENÜ

Guterres: Otistik kişilerin yanında yer alıyor ve ayrımcılığa karşı çıkıyoruz

autism

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, “Dünya Otizm Farkındalık Gününde, otistik kişilerin yanında yer alıyor ve ayrımcılığa karşı çıkıyoruz” dedi.

Guterres, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, bu yılki etkinliklerde otistik kız çocukları ve kadınların konumlarının güçlendirilmesinin ön plana çıkarıldığını belirtti.

“Bu grup diğerleri ile eşit olarak eğitime ve istihdama erişim konusunda birçok engelle karşılaşıyor” diyen Guterres, çocuk sahibi olma haklarının ellerinden alınabildiğini, kendi tercihlerini yapmalarına izin verilmeyebildiğini ve kendileri ile ilgili konulardaki politikaların belirlenmesi süreçlerine katılamayabildiklerini söyledi.

“Toplumsal cinsiyet eşitliliği ve kadınların konumlarının güçlendirilmesi dünyanın tüm kız çocukları ve kadınları için geçerli olmalıdır” diyen Genel Sekreter, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine erişme çabalarının 2030 Gündeminin kimsenin geri de bırakılmayacağı taahhüdüne uygun olarak yürütülmesi gerektiğini de vurguladı.

Guterres, “Dünya Otizm Farkındalık Gününde gelin otistik kişilerin hayatın tüm alanlarına tam olarak katılmalarını sağlayacağımıza dair sözümüzü teyit edelim ve onların haklarını ve temel özgürlüklerini yaşayabilmeleri için gerekli olan desteğin verilmesini garanti altına alalım” diyerek mesajına son verdi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb