ÜST MENÜ

Guterres: Ozon tabakasının korunmasına yönelik ortak tavır, iklim değişikliğiyle mücadelemize yol göstermeli

 

BM/ N. Kollar

BM/ N. Kollar

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Tüm Dünya’da rekor derecede sıcaklıkların yaşandığı bir yıldan geçiyoruz. İklim değişikliği ile mücadele açısından çok kritik bir dönemdeyiz” dedi.

Guterres, “Bu tehditle mücadele ederken, herkesin insanlar ve dünyamız için nasıl bir araya gelebildiğinin parlayan bir örneği olan Montreal Protokolünden ilham alıyoruz” dedi.

Genel Sekreter Guterres, 16 Eylül Ozon Tabakasının Korunması Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Bilim bizlere kloroflorokarbon gazlarının (CFCs) ve diğer maddelerin, Dünyamızı koruyan ozon tabakasını aşındırdığını gösterdiğinde, bu gazların kullanımını yasaklayarak herkes kararlılık ve ileri görüşlülüğünü ortaya koydu. Bu küresel kararlılık sayesinde, ozon tabakasının bu yüzyılın ortasında 1980’lerdeki seviyesine yeniden ulaşması bekleniyor” dedi.

Ancak daha yapılacakların bitmediğini vurgulayan Genel Sekreter, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek tarihi Kigali Düzenlemesinin, küresel ısınmanın önemli nedenlerinden biri olan ve klimalarda kullanılan hidroflorokarbon(HFCs) gazlarının kullanımını kapsadığını ifade etti.

Şu ana kadar 46 ülkenin söz konusu düzenlemeyi imzaladığını belirten Guterres,  diğer ülkeleri de anlaşmayı imzalamaya ve daha sağlıklı bir dünya istediklerine dair kararlılıklarını ortaya koymaya çağırdı.

Guterres, “2019 Eylül ayında düzenleyeceğim İklim Zirvesinde, ülkelerin Kigali Düzenlenmesinin uygulanmasına yönelik önemli bir ilerleme sağlamalarını bekliyorum” dedi. 

Genel Sekreter, Montreal Protokolünün 30 yılı aşkın bir süredir sadece ozon tabakasındaki deliği küçültmekle kalmadığını, çevre yönetiminin bilimle uyumlu olabileceğini ve ülkelerin bir araya gelmelerinin ortak sorunların çözümünü sağlayabileceğini gösterdiğini sözlerine ekledi.  

Guterres, Paris İklim Anlaşmasının uygulanması ve iklim değişikliği eylem planının güçlü bir şekilde hayata geçirilmesi için aynı yaklaşımın ve özellikle de daha büyük liderliğin ortaya konması çağrısı yaparak mesajına son verdi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb