ÜST MENÜ

BM Genel Sekreteri Guterres Pasifik bölgesinden tüm dünyaya yaptığı çağrıda iklim değişikliğiyle mücadelenin herkesin ortak çıkarı olduğunu söyledi

BM Genel Sekreteri António Guterres’in iklim değişikliğinin etkilerini gözlemlemek üzere Pasifik bölgesine yaptığı ziyaretinin son ayağını Vanuatu teşkil etti. (18 Mayıs 2019) UN Photo/Mark Garten

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Pasifik bölgesine gerçekleştirdiği ziyareti takiben yaptığı açıklamadan, tüm dünyanın tehlike ile karşı karşıya olduğunu hatırlattı ve karar alıcılardan iklim değişikliğiyle mücadele konusunda bilgiye dayalı seçimler yapmalarını istedi.

Guterres, son bir hafta içinde Pasifik Bölgesine yaptığı ziyaret sayesinde iklim değişikliğinin ada devletleri üzerindeki etkisini bizzat görme imkanı bulduğunu söyledi. “Bu ülkeler küresel iklim acil durumunun ortaya çıkmasına çok çok az etki yapmalarına rağmen en fazla etkilenenler” diyen Guterres, bazı ülkeler için iklim değişikliğinin şimdi varoluşsal bir tehdit olduğunu vurguladı.

Guterres, iklim değişikliğinin sadece Güney Pasifik’teki küçük ada devletlerinin çabaları ile önlenemeyeceğini, bu alanda tüm dünyanın birlikte çalışması gerektiğini sözlerine ekledi. Guterres, bu adımların atılabilmesi için, enerji, taşımacılık, sanayi ve tarım alanlarında dönüşümü yaratacak politikaların belirlenebilmesini sağlayacak siyasi iradeye ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Guterres, açıklamasında, Pasifik ziyareti esnasında iklim değişikliği konusunda acil olarak atılması gereken üç adımla ilgili verdiği mesajını, bir kez daha tekrarladı.

Guterres, vergilerin maaşlardan çok karbon salınımına yönlendirilmesini istedi. Genel Sekreter “İnsanları değil, kirliliği vergilendirmeliyiz” dedi.

İkinci olarak ise ülkelerden fosil yakıtları sübvanse etmeye son vermelerini istedi.

Guterres, “Vergiler kasırgaları şiddetlendirmek, kuraklığı ve sıcak hava dalgalarını yaygınlaştırmak, buzulları eritmek ve mercan resiflerini beyazlatmak için kullanılmamalı” dedi.

Üçüncü olarak ise, 2020 yılından sonra kömürle çalışan santral yapımına son verilmesi gerektiğini belirtti ve “İhtiyacımız olan yeşil ekonomi, gri ekonomi değil” dedi.

Guterres, “Pasifik bölgesini kurtarmak dünyayı kurtarmaktır” diyerek sözlerine son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb