ÜST MENÜ

Guterres: Savaşlarda sivilleri ve insani yardım çalışanlarını korumak için elimizden geleni yapmalıyız

civilians_are_nat

 

Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri António Guterres, “Dünya İnsani Gününü her yıl 19 Ağustos’ta kutlayarak insani krizlerden etkilenenlerle dayanışmamızı ortaya koyuyor, onlara yardım için görev başında olan insani yardım çalışanlarını saygı ile anıyoruz” dedi.

“Bu yıl Dünya İnsani Günü, 2003 yılında Bağdat’ta Birleşmiş Milletler Merkezine düzenlenen ve Genel Sekreterin Irak Özel Temsilcisi Sergio Vieira de Mello’nun da aralarında bulunduğu 22 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının 15. yıl dönümüne rast geliyor” diyen Genel Sekreter, “Söz konusu saldırıdan bu yana, 4 binden fazla insani yardım çalışanı görev başındayken öldürüldü, göz altına alındı, kaçırıldı ve insanlara yardım etmeleri engellendi. Bu da her yıl aşağı yukarı 300 olay anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Guterres, “Savaş bölgelerinde siviller de doğrudan ya da hedef gözetmeksizin yapılan saldırılar sonucu hayatını kaybediyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre geçtiğimiz yıl sadece altı ülkede, Afganistan, Irak, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, Somali ve Yemen’de 26 binin üzerinde sivil saldırılar sonucu öldü veya yaralandı” dedi.

Genel Sekreter, “Dünyanın dört bir yanında çatışmalar insanları evlerinden ediyor. Günümüzde 65 milyon insan evlerinden edilmiş durumda bulunuyor. Çocuklar silah altına alınıyor. Kadınlar saldırıya uğruyor ve küçük düşürülüyor. İhtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmaya çalışan insani yardım çalışanları çok kereler hedef alınıyor ya da tehdit unsuruymuş muamelesine maruz kalıyor” dedi.

“Dünya İnsani Gününde küresel liderleri çatışmaların ortasında kalmış sivilleri korumak için ellerinden geleni yapmaya çağrısıyorum” diyen Guterres, sivillere ve insani yardım çalışanlarına yönelik saldırılara karşı olanları worldhumanitarianday.org internet adresindeki kampanyaya katılarak sivillerin hedef olmadığını (#NotaTarget) göstermeye çağırdı.

Guterres, “Çatışmaların ortasında kalmış siviller ve onlara yardım ulaştırmak için görev başında olan insani yardım çalışanlarının hep birlikte yanındayız” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb