ÜST MENÜ

Guterres: Sosyal adeletin güvenilir sesi olan ILO’nun 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutluyoruz

100

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nun “Dünya’nın dört bir yanında sosyal adaletin sağlanmasının güvenilir sesi olduğunu söyledi.

ILO’nun kuruluşunun 100’üncü yıldönümü kapasamında BM Genel Merkezinde düzenlenen üst düzey oturumda konuşan Guterres, yüzyıl önce işçi sendikalarının çalışanlar için  adil, insana yakışır iş yaşamı ve maaş talepleriyle cesur bir başlangıç yaptığını hatırlattı.

Guterres, “Dünya devletleri bu taleplerin gerçeğe dönüşmesi için mutlaka işbirliği yapmaları gerektiğini biliyorlar” dedi.  Guterres, ILO’nun en eski BM kuruluşu olmasına rağmen hala  uluslararası sistemdeki önemli konumunu koruduğunu, işçilerin, işverenlerin ve hükümetlerin diyalog yoluyla çözümler bulmalarına katkı sağlayacak güce ve meşruiyete sahip olduğunu söyledi.

BM Genel Kurul Başkanı María Fernanda Espinosa da yaptığı konuşmada ILO’yu, işçilerin de karar mekanizmalarında temsil edilmelerini sağlamak gibi bir çok “ilke” imza attığı için kutladı.

“Versailles Anlaşmasının en olumsu sonucunun” ILO’nun kurulması olduğunu ifade eden ILO Başkanı Guy Ryder, ILO’nun çok taraflı sistemin kurulmasının ilk adımı ve bugünkü BM’nin öncüsü olarak tanımladı.

ILO, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Versailles Anlaşması hazırlanırken “evrensel kalıcı barış” için “sosyal adalete ihtiyaç duyulduğu” fikrinden doğmuş bulunuyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb