ÜST MENÜ

Guterres: Sürdürülebilir geleceğin inşası için yoksullukla mücadele gerekiyor

Videodan alınma

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya’nın, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına erişim ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etme çabalarının merkezinde aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılmasının yer aldığını, ancak, öncelikle en yoksul kesimler hedeflenmezse, kimseyi geride bırakmama amacına ulaşmanın çok zor olacağını söyledi.

Guterres, bu yılki 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Gününün temasının, BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 30’uncu yıldönümü vesilesiyle, “çocukların, ailelerin ve toplumların hep birlikte güçlendirilmesi” olduğunu belirtti.

‘’Çocukların aşırı yoksulluk içinde yaşama ihtimali yetişkinlere göre iki kat daha fazla. Yoksulluk çocukların tüm yaşamları boyunca dezavantajlı bir şekilde yaşamalarına ve yoksunluğun kuşaklar boyu devam etmesine neden olabiliyor’’ diyen Guterres, gerekli adımların atılmaması halinde, günümüzde çocukların bir de iklim değişikliğinin yıkıcı sonuçlarıyla birlikte yaşamak zorunda kalacaklarını vurguladı.

Çatışma bölgelerinden siber dünyaya, zorla çalıştırılmadan cinsel istismara kız çocuklarının özellikle risk altında bulunduğunu, ancak onların aynı zamanda değişim için de bir gücü temsil ettiğini belirten Guterres, okulda kaldığı her yılın, bir kız çocuğu için yaşamı boyu ortalama gelirinin artması anlamına geldiğini, erken yaşta evlenme ihtimalinin azaldığını, kendi çocuklarının sağlık hizmetlerinden yararlanma ve eğitimlerini tamamlama ihtimalinin yükseldiğini belirtti ve eğitimde geçen sürenin yoksulluğun ortadan kaldırılmasının ana faktörü olduğunu sözlerine ekledi.

Çocuk yoksulluğunu önlemenin ana unsurlarından birinin ailenin yoksulluktan kurtarılması olduğunu belirten Genel Sekreter, önceliğin mutlaka nitelikli hizmetlere erişime verilmesi gerektiğini, ancak günümüzde dünya genelinde çocukların üçte ikisinin sosyal koruma kapsamının dışında bulunduğunu söyledi. Guterres, esnek çalışma saatleri, çocuk izni ve çocuk bakım hizmetleri gibi aile merkezli politikaların bu alanda vaz geçilemeyecek yaklaşımlar olduğunu ifade etti.

Guterres, ‘’Gelin, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının birincisine ulaşılacağı ve çocuklar, aileler ve toplumlar dahil herkese fayda sağlayan adil bir küreselleşmenin sağlanacağına olan taahhüdümüzü yineleyelim’’ diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb