ÜST MENÜ

Guterres: Tsunamiler afetlerin neden olduğu ekonomik kayıpların yüzde 10’unu oluşturuyor

Genel Sekreter António Guterres (ortada) deprem ardından tsunaminin vurduğu Endonezya’nın Sulawesi bölgesinde ziyarette bulunuyor. 12 Ekim 2018 UN Photo/Anthony Burke

Genel Sekreter António Guterres (ortada) deprem ardından tsunaminin vurduğu Endonezya’nın Sulawesi bölgesinde ziyarette bulunuyor. 12 Ekim 2018 UN Photo/Anthony Burke

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Tsunamiler sık rastlanılmamakla birlikte çok yıkıcı olabiliyor. Bu sonucu, deprem ve hemen sonrasında 1 Ekim’de oluşan tsunami felaketini takiben ziyaret ettiğim Endonezya’nın Sulawesi bölgesinde kendi gözlerimle gördüm.  Deprem ve tsunami nedeniyle iki binden fazla insan öldü ve binlercesi ise mağdur oldu ya da evlerinden edildi” dedi.

Guterres, 5 Kasım Dünya Tsunami Farkındalık Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında “Sulawesi halkı kaybedikleri yakınlarının acısı ve travma ile başa çıkmanın yanı sıra doğal afet nedeniyle karşı karşıya kaldıkları ekonomik kayıplardan da bir an önce kurtulmaya ihtiyaç duyuyor. Ekonomik kayıpları azaltmak Sendai Afet Risklerinin Azaltılması Çerçeve Anlaşmasının ana hedeflerinden birini teşkil ediyor ve yoksulluğun ortadan kaldırılabilmesi için hayati önem taşıyor” dedi.

Son 20 yıl içinde afetlerin neden olduğu ekonomik kayıpların yüzde 10’unun tsunamilerden kaynaklandığını ifade eden Genel Sekreter, “Bu kayıplar, özellikle Hindistan ile Pasifik Okyanusu arasındaki bölgede sağlanan ekonomik ilerlemenin tahrip olmasına yol açıyor” dedi..

“Dünya Tsunami Farkındalık Günü afetlerin önlenmesi ve afetlere karşı hazırlıklı olmanın önemini vurgulamak için bir fırsat yaratıyor” diyen Guterres, bu çabaların başarılı olabilmesi için erken uyarı, halkın eğitilmesi, tsunamilerin daha iyi tahmin edilebilmesini sağlayacak bilimin desteklenmesi ve deprem bölgelerinin ve deprem bölgelerinin kıyı şeridindeki risklerin daha iyi hesaba katıldığı kalkınma planlarının öne çıkarılması gerektiğini belirtti.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb