ÜST MENÜ

Guterres: Turizm kültürlerin ve insanların birbirlerini daha yakından tanımaları ve anlamalarını sağlıyor

Zelve Vadisi  her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde en uzun süre kullanılmış yerleşim yeri olarak biliniyor. Fotoğraf: UNIC Ankara

Zelve Vadisi her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği  peri bacaları ile meşhur Kapadokya bölgesinde en uzun süre kullanılmış yerleşim yeri olarak biliniyor. Fotoğraf: UNIC Ankara

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, alt yapıdan enerjiye, taşımacılıktan sıhhi koşullara, istihdam yaratılmasına kadar birçok alana doğrudan büyük katkı sağlayan turizmin, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine ulaşılmasında hayati önem taşıyan bir sektör olduğunu söyledi.

Guterres, 27 Eylül Dünya Turizm Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, “Turizm ayrıca kültürlerin ve insanların birbirlerini daha yakından tanımları ve anlamaları açısından da önemli bir rol oynuyor” dedi.

Ancak bu potansiyelin tam olarak ortaya çıkabilmesi için turizm alanında yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Guterres, turizmin faydalarından ev sahibi toplumların daha fazla yararlanmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Genel Sekreter, bu bağlamda Hükümetlerin, yenilikçiliği, girişimciliği, istihdamı ve gerçekten kapsayıcı bir turizm sektörünü desteklemek üzere turizmcilerle yatırımcıların biraraya gelmelerini sağlayacak adımlar atabileceğini belirtti.

Dijital teknolojiler dünyanın dört bir yanında toplumlara ve ekonomilere olumlu bir ivme kazandırdığını hatırlatan Guterres, “(dijital teknolojiler) bizleri küresel seviyede birbirimize bağladı, dezavantajlı kesimlerin korunmasına yardım etti ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir müttefiki haline geldi. Bu gücü oluştururken risklere karşı korumanın nasıl sağlanacağı günümüzün yanıtlanması gereken en önemli sorusu” dedi.

Genel Sekreter Guterres, “Dünya Turizm Gününde Hükümetleri seyahat şeklimizi dönüştürebilecek dijital teknolojileri desteklemeye, turizmin ekoloji üzerindeki etkisini azaltmaya ve turizmin faydalarından herkesin yararlanmasını sağlamaya çağırıyorum” diyerek mesajına son verdi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb