ÜST MENÜ

Guterres’den Filistinli mültecilere yardım sağlayan UNRWA’ya destek

Gazze’de UNRWA personeli yerlerinden olmuş ailelere gıda dağıtıyor. Fotoğraf: UNRWA arşivi/Shareef Sarhan

Gazze’de UNRWA personeli yerlerinden olmuş ailelere gıda dağıtıyor. Fotoğraf: UNRWA arşivi/Shareef Sarhan

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu UNRWA ile ilgili eleştirilerden endişe duyduğunu ifade etti ve çok önemli insani yardım görevini yerine getirmesinde Üye Devletleri UNRWA’yı desteklemeye devam etmeye çağırdı.

Guterres sözcüsü aracılığıyla yayınladığı açıklamada Orta Doğu’daki Filistinli milyonlarca mültecinin haklarını koruyan ve ihtiyaçları olan hizmetleri sunan UNRWA’ya desteğini ve hayranlığını ifade etti.

Açıklamada “UNRWA zor ihtilaflı durumların ön cephelerinde çalışan ve yarım milyon mülteci kız ve erkek çocuğa eğitim sağlayan, onlara insan hakları ve hoşgörüyü öğreten bir kuruluştur. Eğitim ve yardım faaliyetleri bölgedeki istikrara büyük katkı sağlamaktadır. Genel Sekreter durumlarına adil ve devamlı bir çözüm bulunana kadar UNRWA’nın Filistinli mültecilere insani yardım sağlama görevini tarafsız ve etkin bir biçimde yerine getirmesi için tüm Üye Devletleri UNRWA’yı desteklemeye çağırıyor ” denildi.

Açıklamada UNRWA’nın BM Genel Kurulunun kararıyla görevlendirildiği hatırlatıldı ve Genel Kurulda defalarca kuruluşun bölgedeki barış ve güvenliğe yaptığı benzersiz katkının dile getirildiğini belirtti.

9 Haziran tarihinde UNRWA Gazze Şeridindeki Maghazi kampında yan yana iki UNRWA okulunun altından geçen bir tünel bulduklarını açıklamıştı.

Tünel okullar yaz tatiline girdiği ve okullardan birinde tadilat yapıldığı sırada bulunmuştu.

UNRWA konu ile ilgili yayınladığı açıklamada, tünelin bulunduğu alanın ayrıntılı biçimde incelendiğini, tünelin giriş veya çıkış noktasının olmadığını, okullara veya başka binalara bir bağlantısının olmadığının tespit edildiğini bildirmiş, ancak böylesi tünelleri şiddetle kınadıklarını ifade etmişti.

Açıklamada durumun protesto edilerek Hamas’ın bilgilendirildiği kaydedilmiş,  öğrenciler ve personelin bu şekilde riske atılmasının kabul edilemeyeceği belirtilmiş ve tünelin acilen mühürleneceği bildirilmişti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb