ÜST MENÜ

Güvenlik Konseyi BM Özel Temsilcisinin Suriye’de siyasi süreci ilerletme planını destekliyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye’deki tüm taraflara sivillere karşı saldırılarını durdurma, halkın yaşadığı yerlerde rastgele silah kullanımına son verme çağrısını yinelerken, tarafları yıllardır devam eden krize siyasi bir çözüm bulmak üzere çalışmaya da çağırdı.

Yarmouk_Aid

Suriye’nin Yalda kentinde UNRWA Yarmuk’dan gelen yerlerinden edilmiş sivillere hayatlarını kurtaracak yardım dağıtıyor. Fotoğraf: UNRWA

Güvenlik Konseyi’nin Ağustos ayı başkanı Nijerya Büyükelçisi Joy Ogwu tarafından okunan açıklamada, “Suriye’deki krize sürdürülebilir tek çözüm Suriye halkının yasal isteklerini karşılayan ve 20 Haziran 2012 tarihli Cenevre Bildirisini tam olarak uygulamaya yönelik kapsayıcı ve Suriyeliler tarafından yürütülen siyasi süreçtir” ifadeleri kullanıldı.

2012 yılında Suriye krizi ile ilgili toplanan ilk uluslararası konferansta benimsenen ve Güvenlik Konseyi tarafından da desteklenen Cenevre Bildirisi, Suriye’de Suriyeliler tarafından yönetilen bir siyasi değişim için mevcut hükümet yetkilileri ile birlikte muhalif ve diğer grupların temsilcilerinin de olduğu tam yetki sahibi bir geçiş hükümeti kurulmasını öngörüyor.

29 Temmuz tarihinde BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Güvenlik Konseyi’ne dört tematik çalışma grubu kurulmasını öngören yeni bir öneri sunmuştu. Bu tematik gruplar, herkesin güvenlik ve korunmasının sağlanması; siyasi ve yasal işler; askeri, güvenlik ve terörle mücadele konuları ile kamu hizmetleri, yeniden inşa ve kalkınma konularını kapsıyor. Güvenlik Konseyi açıklamasında Cenevre Bildirisini temel alan siyasi müzakereler ve siyasi geçiş sağlanması amacıyla bu tematik çalışma alanlarına eğilmesi gerektiği belirtildi.

Mistura’nın yeni önerisini destekleyen Güvenlik Konseyi, Suriye’deki tüm tarafları Özel Temsilcinin çabaları etrafında iyi niyetle çalışmaya başlamaya, Moskova, Kahire, Paris ve Astana’da yapılan toplantılar sonrası katkılara devam ederek istişareler ve tematik görüşmeleri devam ettirmeye çağırdı. Açıklamada kadınlar da dahil olmak üzere Suriye toplumunun tüm bileşenlerinin siyasi çözüm için bu hızlı ilerlemeye dahil edilmesi gerektiği vurgulandı.

Güvenlik Konseyi Genel Sekreter’den 90 gün içinde istişarelerin bir sonraki safhası ile ilgili rapor sunmasını bekliyor.

Suriye’nin bazı bölgelerinin IŞID ve El Nüsra Cephesi kontrolü altında olmasından dolayı derin endişelerini belirten Güvenlik Konseyi, tüm taraflara terör faaliyetlerine bir son vermeleri çağrısını tekrarladı.

Güvenlik Konseyi açıklamasında, Suriye krizinin Dünya tarihinin en büyük insani krizi haline geldiği vurgulanırken, bölgede barış ve güvenliği tehdit ettiği, en az 250 bin kişinin öldüğü 4 milyonu ülke dışına gitmek zorunda kalan 12 milyon kişinin yerlerinden edildiği ve Suriye içinde 12.2 milyon kişinin acil insani yardıma muhtaç olduğu hatırlatıldı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb