ÜST MENÜ

Güvenlik Konseyi Portekiz’in eski başbakanı ve eski UNHCR Başkanı Guterres’i yeni BM Genel Sekreteri adayı olarak önerme kararı aldı

 

Antonio Guterres

Antonio Guterres

Portekiz’in eski başbakanı ve eski Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyinde 5 Ekim’de yapılan altıncı gizli ön oylamada teşkilatın bir sonraki Genel Sekreteri olma yolunda önemli bir avantaj elde etti. 15 üyeli Güvenlik Konseyi, Guterres’in 193 üyeli Genel Kurula yeni BM Genel Sekreteri adayı olarak önerilmesi kararı aldığını açıkladı.

Güvenlik Konseyi Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitaly Churkin Genel Kurul Başkanı Peter Thomson’u Guterres’in yapılan altı oylama sonucu rakiplerini geride bıraktığı konusunda bilgilendirdi.

Churkin Konseyin 6 Ekim’de toplanarak resmi oylama yapacağını böylece Guterres’in adaylığının resmen Genel Kurula iletileceğini söyledi.

Genel Sekreterlik yarışında Guterres’in yanı sıra 12 aday daha katılmıştı. Genel Sekreter Ban Ki-moon’un görev süresi bu yıl sonunda doluyor.

Böylelikle BM tarihinde ilk kez bir Genel Sekreter adayların kamuoyunun önünde birbirleri ile yarıştığı bir süreci yaşamış oldu.

Adayların yaptıkları “informal brifingler” 12 Nisan’da başladı. Bu toplantılarda adaylar Genel Sekreter olmaları halinde öncelikli olarak ele alacakları konuları açıklamanın yanı sıra sürdürülebilir kalkınma ve insan haklarını savunmak ve insani krizlerle başa çıkmak üzere nasıl adımlar atacakları konularında da soruları yanıtladılar.

Ayrıca, geçtiğimiz Temmuz ayında ilk kez adaylar BM Genel Kurulunda düzenlenen ve televizyondan yayımlanan ortak bir tartışma programına katıldılar ve hem diplomatların hem de vatandaşların sorularını yanıtladılar.

Söz konusu sürecin liderliğini yapan BM 70. Dönem Genel Kurul Başkanı Mogens Lykketoft, artık bundan sonraki seçimlerde adayların kamu oyu önünde yarışarak küresel sorunlara nasıl çözümler bulacakları konusunda insanları bilgilendirmelerinin büyük öneme sahip bir değişim olacağını vurguladı.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb