ÜST MENÜ

Güvenlik Konseyi Yemen’de çatışan tarafları BM gözetimindeki görüşmelere geri dönmeye çağırdı

Yemen’in başkenti Sana çatışmaların yaşandığı bölgelerden biri. UNICEF/Mohammed Hamoud

Yemen’in başkenti Sana çatışmaların yaşandığı bölgelerden biri. UNICEF/Mohammed Hamoud

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Yemen’de çatışan tarafları BM gözetimindeki görüşmelere acil olarak geri dönmeye ve hem siyasi hem de güvenlik konularını içeren kapsamlı bir anlaşmayı müzakere etmeye çağırdı.

Konsey tarafından yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Velid Şeyh Ahmet’e tarafları görüşme masasına yeniden getirilmesi ve Yemen’de yaşanan krize nihai ve kapsamlı bir çözüm bulunması konusunda tam destek verilmesine devam edildiği belirtildi.

Onbeş üyeden oluşan Konsey, Yemen’de çatışan tarafları müzakere masasına geri dönmeye ve güvenlik ve siyasi konuları da içerecek kapsamlı bir anlaşmayı iyi niyetle ele almaya çağırdı.

Yemen son yıllarda yoğun çatışmalar yaşıyor. (Ensar Allah grubu olarak da bilinen) Hutiler ile Yemen Hükümeti arasındaki 2014’ün ilk aylarından itibaren başlayan çatışmalar sonucu Hutilerin başkent Sana’ya ilerlemesi ve dış güçlerin desteği sonucu çatışmalar artarak devam ediyor. Birleşmiş Milletler krizin sonlandırılması ve barışçıl bir çözüm konusundaki çabalarını sürdürüyor ve taraflara krize askeri bir çözüm bulunmasının mümkün olmadığını hatırlatıyor.

Yemen hükümeti ve Hutiler arasında Kuveyt’in ev sahipliğinde ve BM gözetiminde sürdürülen barış görüşmeleri Ağustos ayında kesintiye uğradı.

Güvenlik Konseyi tüm taraflara tek taraflı adım atmaktan kaçınmaları ve BM gözetimdeki barış görüşmeler kapsamında alınan kararlar doğrultusunda ilerlemeleri çağrısında bulundu.

Güvenlik Konsey’i, daha fazla can kaybının önüne geçilmesi için tüm tarafları 10 Nisan’da yürürlüğü giren ve tüm kara ve hava harekatlarını kapsayacak şekilde şiddetin sonlandırılmasını öngören karara uymaya davet etti.

Konsey ayrıca El Kaide ve Daeş gibi terör gruplarının 29 Ağustos’da Aden’de gerçekleştirilen terör saldırısı gibi terör eylemlerindeki artıştan da derin endişe duyduğunu açıkladı.

Konsey, Yemen’deki terör sorununa çarenin ülkenin içinde bulunduğu krize kalıcı ve kapsamlı bir siyasi çözüm bulunmasından geçtiğini belirtti.

Konsey açıklamasında krizin çok sayıda insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açtığını, barış anlaşmasına varılamaması nedeniyle ülkenin içinde bulunduğu insani durumun daha da kötüleşebileceğinden endişe edildiği aktarıldı.

Güvenlik Konseyi ayrıca tarafları uluslararası insani hukuka ve insan hakları hukukuna uymaya ve insani durumu iyileştirmek için acil olarak önlem almaya davet etti.

Konsey açıklamasından Yemen’in birliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne olan güçlü destek bir kez daha ifade edildi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb