ÜST MENÜ

BM ve ortakları tarafından oluşturulan insani yardım konvoyu kuşatma altındaki Madaya şehrine ulaştı

İnsani yardım malzemesi taşıyan BM ve ortaklarına ait konvoy 11 Ocak günü geç saatlerde Suriye’de hükümet yanlısı güçlerin kuşatması altında bulunan ve 42 bin kişinin açlıkla karşı karşıya olduğu bildirilen Madaya şehrine hayat kurtaracak sağlık ve gıda yardımını ulaştırdı.

01-11-2016MadayaSyria

Kuşatma altındaki Madaya şehrine giden yardım konvoyu/OCHA Suriye

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilisi Sajjad Malik, 49 kamyonluk konvoyun ilk dört kamyonundan yardım malzemelerinin gece geç saatte indirildiği sırada “Aç çocukların etralarında toplandığını” SMS mesajı ile merkeze bildirdi. Madaya’da sivillerin bilinçli olarak açlıktan ölmeye terk edilmelerinin “dehşet verici… korkunç” ve bir savaş suçu olduğunun BM yetkililerince açıklanmasını takiben yardım malzemeleri kuşatma altındaki şehre ulaşabildi.

Malik, mesajında ayrıca “Bu kadar çok aç insani bir arada görmek çok üzücü. Hava soğuk ve yağmur yağıyor, ancak insanlar heyacanlı, çünkü yiyecek ve battaniye getirdik” diye yazdı. BM’nin Madaya’da insanların açlıktan öldüğü ve kaçmaya çalışanların da öldürüldüğü ya da yaralandığı yönünde güvenilir bilgilere sahip olduğu belirtiliyor.

Suriye’de mukim İnsani Yardım Koordinatörü Yacoub El Hillo da yaptığı açıklamada konvoyun yola çıkabilmesi için bir çok taraf ile uzun ve zorlu müzakereler yapıldığını söyledi.

Suriye’nin Türkiye sınırı yakınlarındaki Kefraya ve Fua şehirlerinde de yaklaşık 20 bin kişi Ekim ayından bu yana insani yardıma ulaşabilmiş değil. Bu kişilere dağıtılmak üzere yardım malzemesi taşıyan kamyonlar da Şam’da hareket etmiş bulunuyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar teşkilatına göre Aralık ayında Madaya şehrinde altısı çocuk olmak üzere 23 kişi açlıktan dolayı hayatını kaybetmiş bulunuyor.

Yardım malzemelerinin dağıtımında BM’ye Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Suriye Arap Kızılayı eşlik ediyor.

BM Genel Sekreterinin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesi amacıyla 25 Ocak’ta Cenevre’de başlayacak siyasi müzakereler öncesinde bölge ülkelerini ziyaret ederek görüşmelerde bulundu.

Mistura görüşmelerin yararlı olduğunu belirtti ve Cenevre’deki müzakereler öncesince BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a bilgi vererek tavsiyelerini alacağını belirtti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb