ÜST MENÜ

Halep’te su ve temel gıda malzemeleri azalıyor, BM insani yardımların ulaştırılması için ateşkes çağrısı yapıyor

Çatışmalar nedeniyle evlerinden kaçarak batı halep’teki Teşren Anaokuluna sığınan bir aile, 5 Ağust 2016,Foto: UNICEF/Khuder Al-Issa

Çatışmalar nedeniyle evlerinden kaçarak batı Halep’teki Teşren Anaokuluna sığınan bir aile, 5 Ağustos 2016,Foto: UNICEF/Khuder Al-Issa

 

Yoğun çatışmaların yaşandığı Halep ve çevresinde 2 milyonun üzerinde insanın büyük bölümünün elektriksiz kaldığına ve su rezervlerinin hızla azaldığına dikkat çeken Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), elektrik ve su şebekesinin onarılması ve acil olarak ihtiyaç sahiplerine insani yardımların ulaştırılması için çatışmaların durdurulmasını istedi.

OCHA doğu Halep’te Temmuz ayı başından Castello yolunun kesilmesinden bu yana tahminen 250 -275 bin kişinin mahsur kaldığını, 6 Ağustos’ta Hanaser yolunun kesilmesini takiben ise halep’te kuşatma altında kalan sivillerin sayının 2 milyonu aştığını belirtiyor.

BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Yakup Al Hillo ve Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Kevin Kennedy yaptıkları açıklamada son bir kaç hafta içinde hem batı hem de doğu Halep bölgesinde devam eden çatışmalar nedeniyle iki ateş arasında kalan birçok sivilin öldüğünü ya da yaralandığını ifade etti.

Ortak açıklamada, hastanelerin ve kliniklerin bombalanmasının sağlık hizmetlerinde önemli aksaklıklar yaşanmasına yol açtığı, saldırılarda ayrıca elektrik ve su şebekesinin ciddi şekilde hasar görmesi nedeniyle 2 milyondan fazla insanın elektriksiz ve susuz kaldığı belirtildi.

Halep’te tankerler ve kuyulardan sağlanan suyun Halep halkının ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede olmadığını açıklayan BM yetkilileri, elektrik ve su şebekelerinin acil olarak onarılmaması halinde milyonlarca insanın çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Halep’te ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi ulaştırmaya hazır olduklarını belirten BM yetkilileri, bu çalışmaları yürütebilmeleri için en azından tam bir ateşkes veya 48 saatliğine insani ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Hasta ve yaralıların gerekirse ülke içinde, gerekirse Türkiye sınırı üzerinden tahliye edilmesi gerektiğini belirten BM yetkilileri, bu aşamada çatışan tüm tarafların tahliye edilenlerin güvenliğini sağlaması gerektiğini vurguladı.

Ortak açıklamada, “BM tüm kuşatmaların acilen kaldırılması çağrısını yineliyor. İnsanları bilinçli olarak açlığa mahkum etmek bir savaş suçudur” dendi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb