ÜST MENÜ

Herkesin okur-yazar olması yeni sürdürülebilir kalkınma gündeminin merkezinde olmalı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, okuma yazma öğrenmenin bir insan hakkı olduğunu ve bireylerin toplumdaki konumlarının güçlenmesini ve toplumun ilerlemesini sağladığını söyledi. Ban, “Birleşmiş Milletler’in yeni bir küresel sürdürülebilir kalkınma gündemini belirlediği günümüzde okur-yazarlığa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor” dedi.

literacy_WorldBank

Ban, 8 Eylül Uluslararası Okuma-Yazma Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, sürdürülebilir kalkınma gündeminin, bir diğer deyişle Gündem 2030’un, tutkulu ve dönüştürücü olmanın yanı sıra eşitsizliklerin azaltılmasını ve çevrenin korunmasını da öngördüğünü, Dünya liderlerinin bu ay içerisinde söz konusu gündemi kabul etmelerinin, hem okur-yazarlığın geliştirilmesine hem de herkes için onurlu bir yaşamın oluşturulmasına verilen desteğin bir kez daha vurgulanmasına imkan tanıyacağını söyledi.

“Dünya üzerinde 750 milyon yetişkin insan okuma yazma bilmiyor. Bunların üçte ikisini de kadınlar oluşturuyor”, diyen Ban, ayrıca Dünya genelinde ilkokul çağındaki 250 milyon çocuğun okuma yazmayı bilmediğini, 124 milyon çocuk ve ergenlik çağındaki gencin ise okula gitmediğini ifade etti. Yaşları ne olursa olsun tüm bu insanların okuma yazma öğrenme şansına sahip olmayı hak ettiğini belirten Ban, “Onlara bu şansı verdiğimizde daha üretken, istikrarlı ve güvenli toplumlar teşkil edebiliriz” dedi.

Ban, “Uluslararası Okuma-Yazma Gününde hükümetleri ve özel sektör dahil olmak üzere ortaklarını herkesin okuma yazma öğrenebilmesi için güç birliği yapmaya çağırıyorum” diyerek mesajına son verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb