ÜST MENÜ

İklim Değişikliği ile küresel mücadele anlaşmasının 22 Nisan’da yapılacak imza törenine rekor sayıda ülkenin katılması bekleniyor

TR_Paris

Aralık ayında Paris’te varılan İklim Değişikliği ile mücadele anlaşmasının 22 Nisan’da BM Genel Merkezinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un evsahipliğinde yapılacak imza törenine rekor sayıda ülkenin katılması bekleniyor.

Paris Anlaşmasını, imzaya açılacağı ilk gün olan 22 Nisan’da imzalayacağını açıklayan ülke sayısı 130’un üzerine çıkmış bulunuyor. Böylece, 1982 yılında imzaya açıldığı ilk gün 119 ülke tarafından imzalanan Deniz Hukuku Sözleşmesinin rekoru da kırılmış olacak. Söz konusu rakama ilave olarak bir çok ülke daha anlaşmayı imzalayacağını gayri resmi şekilde de olsa beyan ettiğinden, sayının her geçen hafta arttığı ifade ediliyor.

Törene 60’ın üzerinde Devlet ve Hükümet başkanının katılacak olması iklim değişikliği ile mücadele konusunda ülkelerin kararlılığının en üst seviyede olduğunu gösterdiği ifade ediliyor. Anlaşmayı Türkiye adına da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzalaması bekleniyor.

İmza töreni ile Paris Anlaşmasının mümkün olan en kısa sürede yürürlüğe girmesi için ilk adım da atılmış olacak. Anlaşma, küresel seviyede sera gazı salınımının yüzde 55’ine neden olan en az 55 ülkenin onaylamasını takiben 30 gün içinde yürürlüğe girecek.

Uluslararası anlaşmaların imzalanmasını takiben ulusal seviyede de onaylanması, bunun BM Genel Sekreterine bildirilmesi ve BM Genel Sekreteri tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.

Bir çok ülke anlaşmayı imza töreninden sonra en kısa sürede ulusal seviyede de onaylayacağını açıkladı.

BM Genel Merkezinde 22 Nisan’da yapılacak imza törenine sivil toplum ve özel sektör temsilcileri de katılarak Paris Anlaşması kapsamında iklim değişikliği ile mücadele ve küresel ısınmanın 2 santigrad derecenin altında tutma çabalarına katkılarını ele alacaklar.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, imza töreni ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Paris tarihi bir andı. Ancak bu sadece bir başlangıç. İklim değişikliği ile mücadele için çabalarımızı acil olarak mutlaka hızlandırmalıyız. Tüm ülkeleri Paris anlaşmasını 22 Nisan’da imzalamaya çağırıyorum” dedi.

22 Nisan İmza Töreni konusunda daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılıyor. www.un.org/sustainabledevelopment/climatechangeTasarım ve Yazılım : BodhiWeb