ÜST MENÜ

İlk kez kutlanan Dünya Braille Alfabesi günü insan hakları için yazılı dilin önemine dikkat çekiyor

Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

Fotoğraf: BM/Rick Bajornas

Görme engelli kişilerin okuması ve yazması için kullanılan Braille Alfabesinin önemine dikkat çekmek amacıyla ilan edilen Dünya Braille Alfabesi Günü bu yıl ilk kez kutlanıyor.

Braille Alfabesi’nin görme engeli olan kişilerin iletişim kurabilmeleri ve bu sayede temel insan haklarına erişmelerindeki önemine dikkat çekmek amacıyla geçtiğimiz Kasım ayında aldığı kararla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 4 Ocak’ı Dünya Braille Alfabesi Günü olarak ilan etmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre görme engeli olan kişilerin olmayanlara göre yoksulluk içinde ve dezavantajlı konumda olabilmeleri ihtimali daha fazla. Bu durumda görme engeli olan kişiler tüm yaşamları boyunca eşitsizliğe maruz kalabiliyor.

Dünyada 39 milyon insan hiç görmüyor, 253 milyon kişinin ise bir tür görme engeli var. Braille Alfabesi bu insanlar için alfabetik ve sayısal sembollerin taktiksel bir sunumunu sağlıyor ve görme engeli olan kişiler de diğer insanların okudukları kitap ve düzenli yayınları bu alfabe sayesinde okuyabiliyorlar.

BM Engelli Haklarına ilişkin Sözleşme Braille Alfabesinin bir iletişim aracı olduğunu belirtiyor ve bu alfabenin görme engeli olanlar için eğitimde, ifade ve düşünce özgürlüğünde, bilgiye erişimde ve sosyal hayata dahil olmalarında önemine dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler engellilik ve kalkınma ile ilgili ilk raporunu 2018 yılında 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde yayınlamıştı. Genel Sekreter António Guterres o zaman yaptığı açıklamada uluslararası topluluğu engelli insanların haklarının da tam olarak korunduğu kapsayıcı ve eşit bir dünya için birlikte çalışmaya çağırmıştı.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb