ÜST MENÜ

İlki düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Zirvesinde 2030 Gündemi ele alındı

 

BM/Kim Haughton

2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi kapsamında elde edilen küresel ilerlemenin ele alındığı ilk zirve BM Genel Kurulunda 25 Eylül’de toplandı. 

BM Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed, umutla ayrıldığı iki süren oturumların Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşılabilmesi için insanlığın elinde bulunan büyük kaynakların hatırlanmasını sağladığını söyledi.

BM Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed zirveye katılan heyetlere yaptığı konuşmada gençlerin çalışmalarda yer almasından, sivil toplumun güçlü desteğinden ve hükümetlerin gösterdiği liderlikten dolayı umudunun arttığını söyledi.

BM Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed zirveden üç ana mesaj çıktığını söyledi. Bunlardan birincisinin Dünya liderlerinin Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine olan desteğinin sürdüğünü, ikincisinin ilerlemenin yeterli olmadığının görüldüğünü, üçüncüsünün ise gelecek on yıl içinde daha kararlı adımlar atılması gerektiğini gösterdiğini belirtti. 

BM Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande, 2030’a kadar kalan 10 yılı “Uygulama On Yılı” olacağını, ülkelerin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini ulusal kalkınma planlarına daha fazla entegre etmelerini umut ettiğini söyledi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb