ÜST MENÜ

ILO: Küresel genç işsizliği son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı

Gana'nın başkenti Accra'da genç fabrika işçileri. Fotoğraf: Dünya Bankası/Dominic Chavez

Gana’nın başkenti Accra’da genç fabrika işçileri. Fotoğraf: Dünya Bankası/Dominic Chavez

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), küresel genç işsizliğinin üç yıl aradan sonra 2016’da artış göstereceğini belirtti. ILO ayrıca, çalışıyor olsa dahi yoksulluk çeken genç nüfusun oranın da rahatsız edici seviyede yüksek olduğunu belirtti. ILO, bu durumun tersine çevrilmesi için sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın ve insan onuruna yakışır iş imkanlarının arttırılması için daha fazla çaba harcanmasını istedi.

ILO 2016 Dünya istihdam ve Sosyal Görünüm raporunda, 2015 yılında yüzde 12,9 olarak kayıtlara geçen küresel genç işsizlik oranın 2016 yılında yüzde 13,1 oranına çıkacağının ve 2017 döneminde de aynı seviyede kalacağının  tahmin edildiği belirtiliyor. Bir diğer deyişle küresel genç işsiz sayısının yarım milyon artarak 71 milyon seviyesine çıkacağı ifade ediliyor.

ILO, en fazla endişeye yol açan gelişmenin ise başta kalkınmakta olan ülkelerdekiler olmak üzere bir işte çalışıyor olmasına rağmen aşırı ya da orta derecede yoksulluk çeken gençlerin sayısındaki yükseklik olduğunu belirtiyor. 156 milyon bir diğer deyişle çalışan küresel nüfusun yüzde 37,7’si aşırı ya da orta seviyede yoksulluk çekiyor. 24 yaş üstü grupta ise bu oran yüzde 26 olarak ortaya çıkıyor.

ILO Direktörü Deborah Greenfield, gençler arasındaki rahatsızlık yaratacak seviyedeki yolsulluğun 2030 yılına kadar yoksulluğun ortadan kaldırılmasını öngören küresel hedeflere erişmenin zorluğunu da ortaya koyduğunu söyledi.

Sürdürülebilir ekonomik kalkınma çabalarına daha fazla ağırlık verilmesi çağrısını yineleyen Greenfield, raporda ayrıca genç kadınlar ile genç erkeklerin istihdamında da büyük eşitlsizlikler olduğunun ortaya konduğunu ve bu sorunun da çözülmesi gerektiğini belirtti.

ILO 2016 yılında küresel ekonomik büyümenin yüzde 3,2 olacağı tahmininde bulunuyor

Raporda, küresel seviyede 15-29 yaş grubundaki gençlerin yüzde 20’inin sürekli olarak bir başka ülkeye göç etmeye hazır olduğunu ortaya koyuyor. Bu oran yüzde 38 ile alt Sahra, Latin Amerika ve Karayibler ilk sıralarda yer alıyor. Bu rakamı yüzde 37 ile doğu Avrupa takip ediyor.

Çalışan yoksullar

İstihdamdaki düşüklük küresel seviyede gençleri orantısız şekilde etkisi altına alıyor, ayrıca bölgeden bölgeye de önemli değişiklik gösteriyor. Örneğin, çalışan yoksul sayısı en fazla Afrika’nın alt-Sahra bölgesinde yüzde 70 ile ortaya çıkıyor. Çalışan gençler arasındaki yoksulluk Arap Ülkeleri (yüzde 39) ve Güney Asya (yüzde 49) bölgesinde de artış gösteriyor.

Gelişmekte olan ülkelerde ise yoksulluk ile yaş arasındaki bağlantı gittikçe değişiyor. Gençler giderek yaşlılara oranla yoksulluk çekme riski ile daha fazla karşı karşıya kalıyor. Gelişmiş ekonomilerde ortalama gelirin yüzde 60’ın az bir geliri olanlar yoksulluk riski altında olan grup olarak değerlendiriliyor.

Örneğin, 2014 yılında Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede genç çalışanların yüzde 12,9’u yoksulluk riski ile karşıya iken 25-54 yaş grubunda aynı risk ile karşı karşıya kalan nüfusun oranı yüzde 9,6 olarak belirlenmiş bulunuyor. Bazı AB ülkelerinde ise  çalışan genç nüfusun oranın yüzde 20’yi aşma riski ortaya çıkıyor.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb