ÜST MENÜ

ILO: Küresel seviyede işsiz sayısı 2017 yılında 200 milyonu aştı

 

Gana’nın başkenti Akra’da bir tekstil atölyesi-  Dominic Chavez/World Bank

Gana’nın başkenti Akra’da bir tekstil atölyesi- Dominic Chavez/World Bank

 

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından açıklanan son rapora göre küresel seviyede işsiz sayısı bir önceki yıla oranla 3,4 milyon artış göstererek 2017 yılında 200 milyonun üzerine çıktı. ILO bu gidişin terse çevrilmesi için küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin desteklenmesi çağrısı yaptı.

ILO tarafından yayınlanan Dünya İstihdam ve Sosyal Görünüş 2017 raporunda özel sektörün 2,8 milyar kişiyi istihdam ettiği, bununda küresel istihdamın yüzde 87’sini oluşturduğu ifade ediliyor.

130 ülkeden alınan verilere göre küçük ve orta büyüklükteki şirketlerin 2008 küresel mali krizi öncesinde daha büyük şirketlere oranla büyüme yüzdesinin yüksek olduğu, ancak 2009 sonrasında bu kesimdeki şirketlerin istihdamda artış yaratmakta zorlandıkları ifade ediliyor.
ILO Direktör Yardımcısı Deborah Greenfield, bu gidişin terse çevrilmesi için KOBİ’lerin desteklenmesine yönelik politikalara ağırlık verilmesini istedi.

ILO araştırması küçük ve orta büyüklükteki şirketlerde kadınların iş bulma imkanlarının büyük şirketlere oranla daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. KOBİ’lerde küresel seviyede tam zamanlı çalışanların yüzde 30’unu kadınlar teşkil ederken, büyük şirketlerde bu oran yüzde 27 olarak gerçekleşiyor.

ILO raporuna göre çalışma koşulları sürdürülebilir kalkınma açısından önemli bir rol oynayabiliyor. Raporda personel eğitiminin maaşlarda yüzde 14, verimlilikte ise yüzde 20 kadar bir artışa katkı sağladığı ifade ediliyor.
Kısa süreli istihdama dayalı işletmelerde hem maaşların hem de verimliliğin düşük olduğunun görüldüğü aktarılıyor.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb