ÜST MENÜ

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Myanmar’ın Uluslararası Ceza Mahkemesine sevki için çağrı yaptı

UN Photo/Jean-Marc Ferre İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad Al Hussein.

UN Photo/Jean-Marc Ferre
İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein BM Güvenlik Konseyi’ni Myanmar’ı derhal Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk etmeye çağırdı.

Zeid İnsan Hakları Konseyinde yaptığı konuşmada geçen yıl “etnik temizlik kampanyası”ndan kaçan yüzbinlerce mülteciyi geri almaya istekli olduğuna dünyayı ikna etmeye çalışan Myanmar’ın “tek bir” mülteci bile resmen geri dönmediği için “biraz utanması” gerektiğini vurguladı.

“Biz aptal değiliz” ifadesini kullanan Yüksek Komiser Myanmar Hükümetinin temsilcisinin ülkesinin insan haklarının savunulmasına adanmış olduğu yönündeki yorumuna da “4 yıllık Yüksek Komiserlik görevimde çok mantıksız iddialar duydum. Ancak bu iddia neredeyse saçmalıkta yeni bir kategori oluşturuyor. Biraz utancınız olsun beyefendi. Biraz utanın. Biz aptal değiliz” diye cevap verdi.

Ocak ayında Myanmar hükümeti Arakanlı mültecilere (Rohingya müslümanları) ev sahipliği yapan Bangladeş ile bir anlaşma yapmıştı. Bu anlaşmaya rağmen üzerinde anlaşılan resmi çerçeve içinde hiçbir Rohingya Myanmar’a dönmedi. Kendi imkanlarıyla geri dönen 56 Rohingya ise nedeni belirsiz suçlardan tutuklandı.

Zeid Haziran ayının ortasi itibarıyla 11432 Rohingya’nın daha Myanmar’dan kaçarak Bangladeş’e sığındığını söyledi.

Zeid bir kaç hafta içinde Myanmar’a gönderdikleri gerçekleri araştıran misyonun raporunun sunulacağını da sözlerine ekledi. Zeid hem İnsan Hakları Konseyi hem de Yüksek Komiserlik ofisi adına Arakan eyaletinin kuzeyine erişim sağlanması çağrısını da yineledi.

Zeid birbirini takip eden sahte ulusal komisyonlar kuracağına Myanmar’ın Arakan’ın kuzeyine erişim sağlaması gerektiğini kaydetti. Myanmar, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) olarak bilinen Rohingya militanlarının hak ihlallerini araştırmak üzere bir bağımsız komisyon kurmayı düşündüğünü açıklamıştı.

Myanmar Hükümeti krize ARSA’nın saldıılarının neden olduğunu idda ediyor. Zeid bu konuda da ARSA’nın 2013 yılında kurulduğunun bilindiğini ancak Rohignya halkına karşı işkencenin çok daha öncelere dayandığını kaydetti.

Herhangi bir özel toplantı çağrısı olmazsa 4 Temmuz tarihindeki konuşmasıyla Zeid İnsan Hakları Yüksek Komiseri olarak İnsan Hakları Konseyi’ne son kez seslenmiş oldu. Zeid Ağustos ayı sonunda 4 yılın ardından İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevini sonlandırıyor.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb