ÜST MENÜ

İnsanlı uzay yolculuğunun tarihte ilk kez bugün yapıldığını biliyor musunuz?

Ululararası Uzay İstasyonu. UNOOSA

Ululararası Uzay İstasyonu. UNOOSA

“Dünya masmavi görünüyor. Ne kadar da muhteşem. İnanılmaz!”

Rus kosmonot Yuri Gagarin’in 12 Nisan 1961 tarihinde dünyayı uzaydan gören ilk insan olarak dile getirdiği bu tarihi sözler insanlık için yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edildi. Böylece herkesin yararına olacak şekilde uzayın keşfinin yolu da açılmış oldu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da, 2011 yılında aldığı karar ile Gagarin’in uzaya gerçekleştirdiği ilk insanlı uzay yolculuğunun tarihi olan 12 Nisan’ı İnsanlı Uzay Yolculuğu Uluslararası Günü olarak ilan etti.

Böylece her yıl 12 Nisan tarihinde uluslararası topluluk, insanlığın uzaya açılışını, uzay bilimi ve teknolojisinin sürdürülebilir kalkınmaya sağladığı katkıyı ve uzayın barışçıl amaçlarla kullanılması hedefini kutluyor.

BM Genel Kurulu kararında ayrıca uzayın insanlığın ortak çıkarı için barışçıl amaçlarla kullanılmasının tüm ülkelere sağlayacağı katkıya da vurgu yapılıyor.

İnsanlığın uzay yolculuğu nasıl başladı?

Dünya’nın etrafında dönen insan yapımı ilk uydu olan Rus Sputnik I uydusu 4 Ekim 1957 tarihinde uzaya fırtlatıldı. Böylece uzayın keşfi için ilk adım da atılmış oldu. 12 Nisan 1961 yılında da Rus kozmonot Yuri Gagarin Dünya’nın yörüngesinde dönen ilk insan oldu.

Gagarin’in uzay yolculuğunu diğerleri takip etti. 16 Haziran 1963 tarihinde Rus kosmonot Valentina Tereşkova uzaya çıkan ilk kadın oldu.

Uzay çalışmalarında önemli bir gelişme ise 20 Temmuz 1969 yılında Amerikalı astronot Neil Amstrong’un Ay’a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçmesi ile yaşandı. Amstrong, duygularını paylaşırken olayı “Bir insan için küçük, insanlık için devasa bir adım” sözleri ile tasvir etti.
Uzay’da ilk kapsamlı ve insanlı uluslararası işbirliği ise 17 Temmuz 1975 yılında yaşandı. Apollo ve Soyuz uzay araçları birleşti. İşbirliği projesi daha sonra geliştirilerek Dünya’nın yörüngesine yerleştirilen

Uluslararası Uzay İstasyonunda çok uluslu ekipler görev yaptı.

UNISPACE Konferansları

Birleşmiş Milletler, Sputnik I’in 1957 yılında uzaya fırlatılması ile birlikte başlayan uzay çağının başından beri uzay çalışmalarına uluslararası seviyede devam edilmesine büyük önem veriyor.
Uzay teknolojisinin sosyo-ekonomik kalkınmada oynayabileceği büyük rolün bilincinde olan Birleşmiş Milletler bugüne kadar üç kez küresel ölçekte katılım sağlanan Uzayın Keşfi ve Barışçıl Kullanımı Konferansı (UNISPACE) düzenledi. Söz konusu girişim sayesinde üye devletler ve uluslararası örgütler uzayın barışçıl amaçla kullanımı konusunda daha fazla işbirliği yapmaya yönlendirildi.

UNISPACE konferanslarının üçü de Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA)’nin yer aldığı Viyana’da yapıldı.

UNOOSA

Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) uzayın barışçıl amaçlar için kullanımı ve keşfi için işbirliğinin geliştirilmesi yönünde faaliyetlerde bulunuyor, uzay teknolojilerinin sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal gelişime katkılarının artırılmasının yollarını araştırıyor. UNOOSA, BM’ye üye ülkeleri, uzay alanındaki yasal mevzuatın oluşturulmasında, gelişmekte olan ülkeleri ise uzay teknolojilerini kullanma kapasitelerinin arttırılması ve uzay teknolojilerinin ulusal kalkınma programlarına entegre edilmesi çalışmalarında destekliyor.

,



Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb