ÜST MENÜ

IOM: Musul’da evlerinden edilen binlerce kişi hayatta kalabilmek için insani yardıma muhtaç

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Musul’dan kaçan Iraklıların sığındığı Gogjali’de yardım malzemesi dağıtıyor.  IOM

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Musul’dan kaçan Iraklıların sığındığı Gogjali’de yardım malzemesi dağıtıyor. IOM

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan açıklamada, Irak’ta Musul’un geri alınması içn Ekim ayında başlatılan askeri harekattan bu yana 144,550’in üzerinde kişi evlerinde edildiği ve hayatta kalabilmek için insani yardıma muhtaç olduğu belirtildi.

IOM Irak temsilcisi Thomas Lothar, herşeylerini geride bırakarak kaçıp kurtulmak zorunda kalan binlerce aile için insani yardımların temel bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Lothar, evlerinden kaçmak zorunda kalan Iraklıların başta barınma, sağlık ve geçim kaynağı olmak üzere bir dizi ihtiyaçlarının mutlaka karşılanması gerektiğine dikkat çekti ve bu amaçla ilave mali kaynağa ihtiyaç duyulduğunu ifade etti ve bölgede evlerinden edilen insan sayısının ileride daha da artabileceğine dikkat çekti.

IOM verilerine göre, Musul’un Daeş’ten kurtarılması için 17 Ekim’de başlatılan askeri harekattan 12 Ocak tarihine kadar geçen sürede 144, 588 kişi evlerinden edildi.

IOM 5-12 Ocak tarihlerinden bölgede evlerinden edilenlerin sayının 12,354 (bir diğer deyişle 2,059 aile) olduğunu açıkladı.

Sayıdaki bu artışın, Musul’un batı bölgelerinin yakın bir tarihte kuşatmaya alınabileceği ve bu durumun özellikle siviller üzerinde son deerece ciddi sonuçlar doğurabileceği endişesiyle yaşandığı belirtiliyor.
Musul operasyonunun başlatıldığı tarihte şehirde yaklaşık 1,5 milyon kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Musul harekatı nedeniyle evlerinden edilen Iraklılar için IOM hayati önem taşıyan insani yardım sevkiyatını sürdürüyor. Bu amaçla şimdiye kadar IOM tarafından 240 bin kişiye insani yardım ulaştırılmış bulunuyor.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb