ÜST MENÜ

İstanbul Dünya İnsani Zirvesinde 30 milyon çocuğu kapsayacak yeni küresel eğitim Fonu tanıtılacak

Güney Sudan’da BM Barışgücü tarafından Sivllerin Korunması alanında matematik çalışan bir çocuk Foto: UNICEF/Christine Nesbitt

Güney Sudan’da BM Barışgücü tarafından Sivllerin Korunması alanında matematik çalışan bir çocuk Foto: UNICEF/Christine Nesbitt

Gelecek hafta İstanbul’da ilki düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesinde bir araya gelecek 100’ün üzerinde ülke, önde gelen özel sektör temsilcileri ve hayırseverler, dünyanın dört bir yanında doğal afetler ve savaşlar nedeniyle eğitimleri engellenen çocuklara yardım amacıyla “büyük bir girişim” başlatacak.

BM tarafından yapılan açıklamaya göre Eğitim Bekleyemez (Education Cannot Wait) isimli fon sayesinde evlerinden edilmiş 30 kadar kız ve erkek çocuğa eğitim yardımı sağlanması amaçlanıyor.

Söz konusu rakamın İkinci Dünya Savaşından bu yana evlerinden edilen en büyük sayıda çocuğa işaret ettiğini belirten BM Özel Temsilcisi Gordon Brown, söz konusu fonun bir çok açıdan oldukça yenilikçi olacağını söyledi ve “Öncelikle insani yardımlarla kalkınma yardımları arasındaki uçurumu kapatacağız. Günümüzde eğitim en geride kalanlardan. İnsani yardımın büyük bölümü, tahmin edileceği üzere gıda ve barınmaya gidiyor. Kalkınma yardımı ise uzun vadeli planlanıyor ve acil durumlara içermiyor” dedi.

Brown, konunun acil olarak ele alınması gerektiğini, okula gidemeyen çocuk sayısındaki büyümenin küresel bir krizi yol açabileceğini ifade etti. Brown, söz konusu yeni fonun, savaşlar, çocuk gelinler, zorla çalıştırılma kurbanı ve aşırılıkçı şiddet yanlıları tarafından akılları çelinen çocukları kurtarmak için bir araç olabileceğini söyledi.

Hükümetler ve iş dünyasından önemli miktarlarda mali kaynak öngören Fon’un, “oyun değiştirici” bir özelliğe sahip olabileceği ifade ediliyor. İlk aşamada önümüzdeki beş yıl içinde 3,85 milyar ABD Doları yardım toplanması hedefleniyor. Bu amaçlada, hükümetler ve uluslararası kuruluşların yanı sıra hayırsever vakıflar ve iş dünyasından 100 büyük donorün fonu desteklemesi hedefleniyor.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından belirtildiğine göre acil durum yardımlarının ancak yüzde 2’si eğitim için aktarılıyor.

BM Fonunun görüşüleceği Dünya İnsani Zirvesine Pasifik bölgesinden insani yardım alanında çalışan yaklaşık 200’den fazla kuruluş temsilcisinin katılacağı açıkladı. Söz konusu kuruluş temsilcilerinin katılımıyla Pasifik bölgesinin afetler ve iklim değişikliği ile mücadele alanındaki tecrübelerini diğer katılımcılarla paylaşma imkanı da ortaya çıkacak.

Hali hazırda 15 Pasifik ülkesi İstanbul Dünya İnsani Zirvesine temsilci göndereceği sinyalini verdi. Bu ülkelerden Fiji, Tuvalu, Cook Adaları, Nauru ve Vanuatu’nun devlet ya da hükümet başkanı seviyesinde zirveye katılması bekleniyor.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb