ÜST MENÜ

Genel Sekreter Guterres: Kadın sünnetinin kökeninde toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve güç dengesizliği yatıyor

EndFGM_Logo_TurkishBirleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres kadın sünnetinin dünyanın birçok yerinde kadınları ve kız çocuklarını hedef aldığını ve açık bir şekilde insan haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Guterres, “Kadınların ve kız çocuklarının onurlarını zedeliyor, sadece sağlıklarını tehlikeye atmakla, boş yere acı ve sıkıntı çekilmesine neden olmakla kalmıyor, ölüme bile yol açıyor” dedi.

Genel Sekreter Guterres, 6 Şubat Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Uluslararası Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, kadın sünnetinin kökeninde toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve güç dengesizliğinin yattığını belirtti ve “Bu eşitsizlik kadınların ve kız çocuklarının potansiyellerini tam olarak ortaya koymalarının önüne sürekli bir engel olarak çıkıyor. Dünya genelinde 200 milyon kadın ve kız çocuğunun bu zararlı uygulamaya maruz kaldığı tahmin ediliyor” dedi.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin kadın sünnetinin 2030 yılına kadar ortadan kaldırılmasını amaçladığını belirten Genel Sekreter Guterres, Birleşmiş Milletler’in küresel, bölgesel ve ulusal aktörlerle iş birliği yaparak söz konusu amaca ulaşılabilmesi için kapsayıcı ve entegre girişimlere destek sağladığını söyledi. Guterres, kadın sünneti ile mücadelede BM’nin Avrupa Birliği ile birlikte başlattığı “Spotlight Initiative” isimli kampanyanın da önemli rol oynadığını, kampanyanın kadına ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin sona erdirilmesini hedeflediğini belirtti.

Guterres, “Güçlü siyasi irade sayesinde birçok ülkede olumlu yönde değişime şahit oluyoruz. Ancak, günümüzdeki eğilimler varlığını sürdürürse elde edilen ilerleme kadın sünnetinin görüldüğü yerlerdeki hızlı nüfus artışı nedeniyle yeterli seviyeye ulaşamayacaktır” dedi.

Genel Sekreter Guterres, Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Uluslararası Günü mesajına, kadınların ve kız çocuklarının vücutlarına zarar veren bu uygulamanın sona erdirilmesi için küresel ölçekte daha fazla gayret gösterilmesi ve kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması çağrısı yaparak son verdi.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb