ÜST MENÜ

Kapsayıcılık, güçlenme ve eşitlik sürdürülebilir kalkınma çabalarımızın merkezinde olmalı

BM Genel Sekreteri António Guterres Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu bakanlar toplantısında konuşuyor. Fotoğraf: BM/Eskinder Debebe

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Dünya halkları adil ve sürdürülebilir olan dönüştürücü değişimi talep ediyor dedi ve Dünya liderlerini Eylül ayındaki Birleşmiş Milletler toplantılarını insanlar ve gezegen için bir eylem 10 yılı başlatmak için kullanmaya çağırdı.

BM’nin New York’taki Genel Merkezinde düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu bakanlar toplantısında konuşan Guterres “kanıtlar açık: Adil ve kapsayıcı değilse kalkınma sürdürülebilir değildir ve artan eşitsizlik uzun dönemli büyümeyi engelliyor” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter küreselleşme ve hızlı teknolojik değişimin etkilerinin yanında, eşitsizliğin ekonomik endişeyi artırdığını, kamu güvenini yıktığını, toplumsal birlik, insan hakları, barış ve refahı zayıflattığını vurguladı.

Guterres eşitlik ve kapsayıcılık olduğunda ise gayrisafi milli hasılanın ve istikrarın arttığını, özel sektör performansının genişlediğini ve kurumların etkinleştiğini gösteren sayısız kanıt olduğunu belirtti.

Genel Sekreter “tüm bu sebeplerden ötürü 2030 Gündemi kapsayıcılık, güçlenme, eşitlik ve kimseyi geride bırakmama hedeflerini çabalarımızın merkezine koyuyor” dedi.

Guterres Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının benimsenmesinden bu yana 4 yıl geçtiğini ancak hala aşırı yoksulluk, eşitsizlikler, küresel istihdam, toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim değişikliği hedeflerinde beklenen ilerlemenin sağlanmadığını da hatırlattı.

Genel Sekreter konuşmasında SKA’lara yatırımların artırılması, küresel iklim eyleminin eşitsizlikleri azaltacak şekilde ilerletilmesi gerektiğini vurguladı. Yeşil ekonomiye geçerek 2030 yılına kadar 24 milyon iş yaratılacağını ve istikrarlı ve sağlıklı bir çevreye bağımlı olan 1.2 milyar işin de korunacağını kaydetti.

Göç için Küresel İlkeler Sözleşmesinin uygulamaya konmasının hızlandırılması gerektiğine de işaret eden Genel Sekreter, SKA’lara ulaşmanın insan hakları, diplomasi ve ihtilafları önleme ile de doğrudan bağlantılı olduğunu belirtti.

Guterres Forum’dan çıkan sonuçların kapsayıcı olma zorunluluğuna işaret ettiğini de vurguladı.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb