ÜST MENÜ

Kolombiya ve Peru’da BM kuruluşları sel ve toprak kayması kurbanlarına yardım ulaştırıyor

Fotoğraf: Mónica Suarez Galindo/UNDP Peru Ofisi

Fotoğraf: Mónica Suarez Galindo/UNDP Peru Ofisi

 

Kolombiya ve Peru’da aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kayması sonucu yüzlerce insan yaşamını yitirdi, yerleşim yerleri ve tarım alanları sular altında kaldı.

Birleşmiş Milletler ve insani yardım alanında çalışan ortakları da her iki ülkede doğal afetlerden dolayı zarar gören halka yardım amacıyla kampanyalar başlatmanın yanı sıra destek çalışmalarına da hız verdi.

BM ve insani yardım alanında çalışan ortakları Peru’da sel felaketinden etkilenenlere yardım amacıyla 39,2 milyon ABD Doları tutarında bir yardım kampanyası başlattı.

Toplanacak söz konusu mali kaynak ile, Mart ayının başından bu yana devam eden yağışlar nedeniyle yaşanan sel ve toprak kayması ile mücadele eden yaklaşık 400 bin kişiye yardım ulaştırılması hedefleniyor.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesi (OCHA) konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada toplanacak yardımlarla insanların barınak, su, sıhhi koşullar ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtti.

Peru’da 2,5 milyon insanın su yoluyla bulaşan hastalıklara maruz kalabileceği ifade ediliyor.

Ayrıca, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) da sel sularının binlerce çocuğun hayatı için bir risk oluşturduğunu belirtti. UNICEF Peru Ofisi yerel hükümete çocukların korunması çabalarında destek sağlıyor.

Bölgede yağışların devam ediyor olması sel ve toprak kayması gibi afetlerin ileride de yaşanabileceği riskini artırması nedeniyle 2 milyon çocuk okula devam edemiyor.

Sel ve toprak kayması Peru’nun komşusu Kolombiya’yı da etkilemiş bulunuyor. Mocoa şehri çevresindeki üç nehrin taşması sonucu şehrin sular altında kaldığı bildiriliyor.

Mocoa’da sel felaketi ile birlikte yaşanan toprak kayması sonucu en az 300 kişinin yaşamını yitirdiği, 370 kişinin ise kayıp olduğu açıklandı. Sel ve toprak kayması nedeniyle hastaneler dahil bir çok altyapının zarar gördüğü belirtiliyor.

BM kuruluşları da Kolombiya’da da afetzedelere yardım amacıyla Kolombiya hükümerinin çalışmalarına yardımları artırmış bulunuyor.

, , ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb