ÜST MENÜ

Mistura: sivillerin güvenliğini sağlamak için İdlib’e gitmeye hazırım

UN Photo/Violaine Martin

UN Photo/Violaine Martin

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan Mistura olabilecek bir saldırı öncesi İdlib’deki sivillerin güvenliğini sağlamak için şahsen İdlib’e gitmeye hazır olduğunu söyledi.

Cenevre’de gazetecilere açıklama yapan Mistura “Başka bir İdlib yok, nereye gidebilirler? Kim nereye gidebilir?” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri  António Guterres de daha önce yaptığı açıklamada Türkiye sınırındaki ve 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib’de askeri operasyon olması halinde bir insani felaket yaşanacağını kaydetmişti.

Mistura açıklamasında İdlib’in uluslararası bir ateşkes anlaşmasının uygulandığı son bölge olduğunu hatırlattı. Anlaşma Astana garantörleri olarak bilinen Rusya, Türkiye ve İran’ın yürüttükleri Astana görüşmeleriyle sağlanmıştı.

Mistura Astana garantörlerine daha fazla zaman verilmesi gerektiğini vurguladı.

Son 6 ayda Dera ve Guta’dan kaçan 500 bin kişinin İdlib’e sığındığının da bilgisini veren Mistura, İdlib’de aynı zamanda çok sayıda yabancı savaşçının da olduğunu, BM tarafından terrorist olarak kabul edilen yaklaşık 10 bin El Nusra ve El Kaide üyesinin bölgede olduğunu kaydetti.

Aşırılıkçıların ve aynı zamanda Suriye hükümetinin klor gazı saldırısı yapabilme kapasitelerinin olduğunun anlaşıldığını belirten Mistura askeri saldırı sonrasında olabilecek böylesi bir riske de dikkat çekti.

Hiç kimsenin Suriye Hükümetinin BM tarafından da terörist olarak belirlenen gruplarla savaşma hakkını sorgulamadığını ancak yoğun nüfusun yaşadığı yerlerde ağır silahların kullanılmasının hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağını vurguladı.

Guterres’in açıklamasını hatırlatan Mistura sivillerin yaşadığı yerlerde sistematik olarak rastgele silah kullanılmasının savaş suçu teşkil edeceğini belirtti. Mistura böylesi bir saldırının Suriye’deki savaşın sonunda korkunç bir trajediye neden olacağını belirtti ve sivillerin tahliyesi için insani koridor oluşurulmasını önerdi.

2016 yılında Halep için de bölgeye şahsen gitmeyi teklif eden Mistura, şahsen ve fiziken İslib’e gitmeye hazır olduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Mistura, İdlib’e yakın bir tarihte saldırı yapılacağına dair kendisinin özel bir bilgiye sahip olmadığını ifade ederek, bölgedeki ‘en kötü senaryonun’ önüne geçilmesi için ‘iki ana garantör’ Türkiye ve Rusya ile istişarelere devam ettiği bilgisini paylaştı.

Mistura, daha önce 11-12 Eylül’de de Türkiye, Rusya ve İran heyetleriyle İsviçre’nin Cenevre’de yapacağı toplantıların 10-11 Eylül’e alındığını kaydetti.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb