ÜST MENÜ

Mistura: “Suriye Anayasası için bir mil daha gitmeye değer”

BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura Suriye toplantısının ardından Cenevre’de basına bilgi veriyor. 18 Aralık 2018.    

BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura Suriye toplantısının ardından Cenevre’de basına bilgi veriyor. 18 Aralık 2018.

Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi Staffan Mistura Suriye’de anayasa komitesi kurmak için “bu maratonda ekstra bir mil daha gitmeye değer” ifadesini kullandı.

Mistura Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Suriye krizine siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesindeki anayasa komisyonu toplantılarında “yoğun” istişarelerde bulunduğunu belirtti.

Genel Sekreter Guterres’in, Astana garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’ın yoğun çalışmalarından memnuniyet duyduğu bilgisini de paylaşan Mistura, BM’nin de Suriye halkı için çaba göstermeye devam edeceğini de vurguladı.

Mistura “Genel Sekreter ile yakın iştişare halindeyim, güvenilir, dengeli ve kapsayıcı bir anayasa komitesini garanti altına almak için bu maratonda ekstra bir mil daha gitmeye değer” ifadesini kullandı.

Mistura “Güvenlik Konseyinin öngördüğü gibi siyasi sürecin sağlanması için önümüzdeki dönemde uluslararası topluluğun birlik olmasının öneminin altını çizmek istiyorum” diye konuştu.

Suriye için 150 üyeden oluşan bir anayasa komitesi oluşturulmasına Rusya’nın Soçi kentinde yapılan barış görüşmelerinde karar verilmişti.

4 yıldan uzun süredir sürdürdüğü Suriye özel temsilciği görevinden özel nedenler sebebiyle ayrılmadan önce muhtemel son basın toplantısını düzenleyen Mistura Cenevre’deki görüşmelerle ilgili Genel Sekreter’e danışmak ve Güvenlik Konseyine bilgi vermek üzere New York’a gideceğini de gazetecilerle paylaştı.

Suriye özel temsilciği görevini 7 Ocak tarihinde Norveçli diplomat Geir Pedersen devralacak.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb