ÜST MENÜ

Mistura Suriye barış görüşmelerinin yeniden başlaması için diplomatik girişimlere başladı

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura. Fotoğraf: BM/Violaine Martin

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura. Fotoğraf: BM/Violaine Martin

Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura Suriye barış görüşmelerinin yeniden anlamlı bir şekilde başlaması için diplomatik girişimlere başladı.

Bu girişim kapsamında Türkiye’ye de gelen Mistura’nın, Dışişleri Bakanlığında üst düzey yetkililerle görüşmeler yaptığı bildirildi. Mistura Türkiye’nin ardından Rusya ve İran’da da üst düzey görüşmeler yapacak.

Mistura Suudi Arabistan’da yapılan Arap Birliği Zirvesi’ne katılan Dışişleri Bakanları ile de bu hafta başında görüşmüştü.

Özel Temsilci Mistura’nın ofisinden 18 Nisan tarihinde yapılan açıklamada Güvenlik Konseyi’nin 2015 yılında aldığı 2254 sayılı kararda öngörüldüğü gibi siyasi sürecin başlatılması için gerekli şeçeneklerin tespit edilmesi için üst düzey istişarelerde bulunduğu kaydedildi.

15 üyeli BM Güvenlik Konseyi 2015 yılında aldığı kararda tüm Suriyeliler için özgür ve adil seçim, yeni bir anayasa çağrısı yapmıştı.

Suriye’de 7 yıldan uzun süredir devam eden savaşta yüzbinlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan yerlerinden oldu, kentler harebeye döndü.

2016 yılının Ocak ayından bu yana Özel Temsilci Mistura Suriye’de savaşan taraflar arasından çok sayıda görüşme turları yaptı. Bunlardan en sonuncuları Aralık 2017 tarihinde Cenevre’de yapılmıştı.

Mistura’nın ayrıca Brükselde gelecek hafta yapılacak toplantılarda Avrupa Birliği Bakanları ve ABD’den üst düzey yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Bu arada, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Suriye’de kimyasal saldırı iddialarını incelemeye giden BM ekibine ateş açıldığını duyurdu.

OPCW Başkanı Ahmet Üzümcü bu durumda BM inceleme ekibinin ne zaman Duma’ya gidebileceklerini bilmediklerini belirtti.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb