ÜST MENÜ

Mistura: Suriye görüşmelerinde en önemli konu siyasi çözüme geçiştir

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre’de gazetecilere konuşuyor. Fotoğraf: BM/Anne-Laure Lechat

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre’de gazetecilere konuşuyor. Fotoğraf: BM/Anne-Laure Lechat

Birleşmiş Milletler’in  Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Suriye barış görüşmelerinde en önemli konunun siyasi çözüme geçiş olduğunu söyledi.

Cenevre’de gazetecilere açıklama yapan Mistura Suriye hükümeti ve muhalefet arasında bir  “söz alışverişinin” sorunu çözmeyeceğini gerekli olanın müzakerelerin rehber ilkeleri için ortak bir temelde buluşmak olduğunu vurguladı.

Mistura, “Herkese bir B planı olmadığını hatırlatıp duruyorum, B planı bundan sıyrılmak” dedi.

Terör konusunda Suriye Hükümetinin kendi analizi ve terör kavramı olduğunu söyleyen Mistura, BM için Güvenlik Konseyi’nin terör örgütü olarak Kabul ettiği örgütlerin terör örgütü olduğunun altını çizdi.

Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin en son oturumu bittiği sırada gerçekleşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rus meslekdaşı Sergey Lavrov’a Moskova’da yaptığı ziyaret ile ilgili olarak da Mistura “ bu koşullarda hiçbir şey sadece tesadüf değildir, her şey birbirine bağlıdır” dedi.

Mistura aynı zamanda Suriye’den 25 sivil toplum temsilcisiyle de görüştüğünü kaydederken, “Sivil toplumla onlar az siyasi olduğu için daha az ilgilenebileceğinizi biliyorum ama onlar bize Suriye halkının sesini duyuruyorlar” dedi

Bir gazetecinin Suriye’de sahadaki gelişmelere oranla görüşme sürecinin yeterince hızlı seyredip seyretmediği yönündeki bir soruya cevap verirken Mistura, bu nedenle acele ediyoruz dedi ve ateşkes devam ederken siyasi çözüm ile ilgili ilerleme sağlamanın önemine dikkat çekti.

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes ihlallerinde ABD angajman kurallarını koordine etmezse tek taraflı olarak müdahale edeceği yönündeki uyarısı hakkındaki bir soruya da Mistura endişeli olduğunu ancak hem Rusya hem de ABD’nin konuşuyor olmasının siyasi sürecin hareket ettiği anlamına geldiğini de kaydetti.

Ruslar ve Amerikalıların krizi yönetme konusunda işbirliği yapmalarını sağlayacak “yenilikçi” operasyon merkezinin BM’nin daha önce yapmadığı bir uygulama olduğunu da sözlerine ekledi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb