ÜST MENÜ

Mistura: Suriye müzakerelerine Ağustos ayı sonuna kadar dönmeyi amaçlıyoruz

Special Envoy for Syria Staffan de Mistura arrives for a press conference on the Intra-Syrian Geneva Talks. UN Photo/Jean-Marc Ferré

Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura basın toplantısına katılıyor. BM Foto/Jean-Marc Ferré

 

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli taraflar arasındaki müzakerelerin Ağustos ayı sonuna kadar yeniden başlatılmasını hedeflediklerini söyledi ve ABD ile Rusya arasındaki görüşmelerden “somut bir ilerleme” çıkmasını umduğunu belirtti.

“Bildiğiniz üzere bugün Cenevre’deki BM merkezinde üst düzey Amerikalı ve Rus yetkililerle bir görüşme yaptık” diyen Mistura, toplantıda şiddetin sonlandırılması, insani yardımların dağıtımının önündeki engellerin kaldırılması, terörle mücadele ve siyasi geçiş süreci gibi öncelikli konuların ele alındığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus meslektaşı Sergey Lavrov’un Moskova’da yaptıkları toplantıda alınan kararların nasıl uygulamaya konacağı konusunu görüştüklerini belirten Mistura, “Açıkçası bugün ilerleme sağladık, ancak başta Amerikan ve Rus tarafları arasında olmak üzere daha fazla detayın ele alınması gerekiyor. Biz her zaman destek olmaya hazırız” dedi.
Mistura, “Amacımız ve söylediklerimiz çok açık: Suriyeli gruplar arasındaki görüşmelerin üçüncü turunun Ağustos ayı sonuna kadar başlamasını hedefliyoruz” dedi.

Görüşmelerin Ağustos ayı sonuna doğru başlatılmak istenmesinin Halep’teki durumun kötüleşmesi olup olmadığı yönündeki bir soruya verdiği cevapta Mistura, Şam’ın merkezine yönelik bombalama ve roket atışlarının ile Halep’te hastanelerde yaşanan “korkunç olayların” farkında olduklarını söyledi.

Mistura, müzakerelerin başmasına yönelik çabaların sürdüğü bu dönemde savaşın harabeye çevirdiği şehirlerde durumun en kısa sürede bir nebze de olsa iyileşmesini umduğunu söyledi.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb