ÜST MENÜ

Mistura Suriye müzakerelerinin askıya alındığını açıkladı

Suriye’de devam eden iç savaşa siyasi çözüm bulunması için iki gün önce resmen başladığı açıklanan müzakerelerin Hükümet ve muhalif gruplar arasında insani konulara yaklaşım farklılıkları nedeniyle üç haftalığına askıya alındığı açıklandı.

Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura basın mensuplarına açıklamalarda bulunuyor. BM Foto/Jean-Marc Ferré (arşiv)

Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura basın mensuplarına açıklamalarda bulunuyor. BM Foto/Jean-Marc Ferré (arşiv)

 Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura şehirlere uygulanan kuşatmaların kaldırılması, insani yardımların her yere ulaşmasının sağlanması gibi insani girişimin başlatılması gerektiği yönündeki çağrılarını daha davetiyeleri göndermeden önce yapmaya başladığını hatırlattı.

 Mistura, Cenevre’de konuyla ilgili basın mensuplarını bilgilendirdiği toplantıda, “Bana bunların müzakereler esnasında gerçeğe dönüşeceği yönünde güvence verildi. Hükümet tarafından insani konulara gelmeden önce usule yönelik hususlar olduğunu duyuyorum. Muhaliflerden Suriye halkının acil ihtiyaçlarını duyuyorum” dedi.

Görüşmelerin askıya alınmasının “geçici bir duraklama” olduğunu belirten Mistura bunun başarısızlık anlamına gelmediğini, her iki tarafın da siyasi süreçten yana olduğunu ve görüşmelerin 25 Şubat’ta yeniden başlamasının öngörüldüğünü söyledi.

Söz konusu gelişmeler sonucu kendisini nasıl hissettiği yönündeki bir soruya verdiği yanıtta Mistura “Cesaretimi kaybetmiş değilim. Hayal kırıklığına uğramış değilim. Beş yıl süren bir savaş ve son derece zorlu dönemler yaşanmasının ardından kararlı ancak gerçekçi olunmasını bilecek kadar uzun süredir BM’de çalışıyorum” dedi.

BM’nin görüşmelerde usule yönelik basit konuların insani durumun iyileştirilmesinin önüne geçmesine izin veremeyeceğini belirten Mistura, Suriye halkının müzakerelerden sonuç alınmasını beklediğini söyledi.

Rusya’nın bombardımanı “görüşmeleri de bombaladı mı?” yönündeki bir soru üzerine ise Mistura, sadece askeri harekatlara dikkat çekmediğini, askeri harekatlar ve diğer nedenlerle şehirlere uygulanan kuşatmalar ve insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının önündeki engelleri gündeme getirdiğini söyledi.

 Mistura, görüşmelerin Suriye halkının yararına olması gerektiğine dikkati çekti ve “Bu nedenle de görüşmelere ara verilecek ve bir sonraki görüşmeler 25 Şubat’ta yapılacak. Yine sonuçsuz bir Cenevre görüşmesi yapmak için mi buradayız, yoksa Suriye’nin geleceğini, siyasi süreci, yeni anayasayı, seçimleri konuşurken ciddi miyiz? Suriye halkı bu görüşmeleri yaparken bir çözüm üretmemizi bekliyor. Dürüst olmak gerekirse henüz bunu görmedim ve görüşmelere yeniden başlayabilmek için bir ara verilmesi gerek” diye konuştu.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb