ÜST MENÜ

Mistura: Suriye’de henüz gerçek anlamda barış görüşmelerine geçilecek seviyeye gelinmedi

Staffan de Mistura, Special Envoy for Syria briefs journalists in Geneva. UN Photo/Anne-Laure Lechat

Staffan de Mistura Cenevre’de bir basın toplantısı sırasında. Fotoğraf: Arşiv/BM/Anne-Laure Lechat

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, henüz Suriyeli gruplar arasındaki gerçek anlamda barış görüşmelerine geçilecek seviyeye gelinmediğini, ancak ülkede siyasi geçiş sürecini belirlemek üzere yürütülen müzakerelerin üçüncü turuna en kısa sürede başlanacağını belirtti.

Cenevre’de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülke ve Arap Birliği ile Avrupa Birliğinden oluşan Suriye Uluslararası Destek Grubu toplantısını takiben basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mistura, “[Üçüncü tur görüşmelere] En kısa sürede başlamak istiyoruz. Bundan şüphe yok” dedi.

Üçüncü tur görüşmelerin “somut” olması gerektiğini vurgulayan Mistura, atılacak adımların daha önceki Cenevre görüşmeleri gibi sonuçlanmamasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Görüşmelerden somut çıktılar elde etmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirten Mistura, böylece siyasi geçiş döneminin şekillenebileceğini sözlerine ekledi.

Ancak, Mistura, gözlemlerine göre henüz söz konusu aşamaya gelinmediğini söyledi.

Özel temsilci yürütülen “teknik düzeyli toplantılarla” hazırlıkların sürdürüldüğünü belirtti. Teknik düzeyli toplantıların Cenevre’de yapılmayacağını, kendisinin de doğrudan müdahil olmayacağını belirten Mistura, ekibinin 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararında adı geçen tüm taraflarla farklı yerlerde teknik görüşmelerde bulunacağını söyledi.

Mistura, siyasi geçiş süreci için müzakerelerin başlama tarihi olarak Suriye Uluslararası Destek Grubu tarafından belirlenen 1 Ağustos’un hala geçerli olduğunu da sözlerine ekledi.

Mistura söz konusu tarihe bağlı kalınmasının siyasi geçiş sürecine verilen siyasi destek açısından somut bir mesaj olacağını ifade etti.

Kuşatma altndaki bölgelere erişim

Özel temsilci, Suriye hükümetinin kuşatma altındaki 17 bölgeden 15’ine insani yardım amacıyla erişim sağlanmasına izin verdiğini sözlerine ekledi.

Geri kalan iki bölgeye BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından gıda yardımı yapıldığından söz konusu anlaşma kapsamına alınmadılar.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb