ÜST MENÜ

Mistura: Suriye’de umut için ateşkesin devamı şart

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre’de basın toplantısına gelirken. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre’de basın toplantısına gelirken. Fotoğraf: BM/Jean-Marc Ferré

Suriye’de 5 yıldır devam eden krize çözüm bulmayı amaçlayan Suriye barış görüşmelerinin yeni turu Cenevre’de başladı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye halkına umut vermeye devam etmek için her ne pahasına olursa olsun ateşkesin devam etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Özel Temsilci BM, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve 18 ülkenin kurduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu tarafından bir araya getirilen insani yardım görev gücünün ateşkes ihlallerini ele alacağını söyledi.

Mistura ateşkesin sık sık ihlal edilmesinin görüşmelerin güvenliğine zarar vereceğini de ekledi.

Mistura Moskova, Amman, Şam ve Tahran ziyaretlerinden de bahsederek, bu başkentlerdeki tüm yetkililerin siyasi geçiş süreci konusunda anlaşmaya varılmasını desteklediklerini kaydetti.

Mistura, siyasi geçiş sürecine temellendirilen ve Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı uyarınca yönetim ve anayasanın kurulması şeklindeki gündeme hiçbirinin karşı olmadığını ifade etti. Buradaki en önemli kelimenin “yönetim” olduğunu da vurguladı.

Mistura Suriye hükümeti heyetinin Cuma günü Cenevre’ye geleceğini ve Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Başer Caferi’nin heyete başkanlık edeceğini belirtti. Suriye heyeti ile siyasi geçiş süreci, yönetim ve anayasa konularının görüşüleceğini bildirdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb