ÜST MENÜ

Muson mevsimi öncesi BM Rohingya mültecilerine yardımları artırıyor

rohingya-vaccBirleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Bangladeş’in Cox Bazar bölgesindeki aralarında Rohingya mültecileri ile ev sahibi toplulukların da olduğu 1.3 milyon kişi için sağlık hizmetlerinin artırılması gerektiğini bildirdi.

DSÖ Güney-Asya Bölge Direktörü Dr. Poonam Khetrapal Singh Bangladeş Hükümeti ve diğer kuruluşların da katkılarıyla kolera, difteri, kızamık gibi hastalıkların önlenmesi için büyük çaba gösterildiğini ancak krizin boyutunun büyüklüğü nedeniyle çabaların ve tüm paydaşlar tarafından yapılan yardımların sürmesi gerektiğini söyledi.

Myanmar’dan Bangladeşe sığınan Rohingya mültecilerinin özellikle üreme sağlığı olmak üzere her türlü sağlık hizmetine ihtiyacı var. Gelecek yıl içinde kamplarda 60 bin çocuğun dünyaya gelmesi bekleniyor.

Önümüzdeki mevsim muson yağmurlarının beklenmesiyle özellikle sudan geçen ishal, sarılık ve sıtma gibi vektör yoluyla bulaşan hastalıkların artmasından endişe ediliyor.

Dr. Khetrapal Singh Bangladeş sağlık sisteminin zaten maddi sıkıntı içinde olduğunu vurgularken, uluslararası topluluğa cömertçe yardımda bulunmaları için çağrı yaptı.

BM Mülteci Örgütü UNHCR ve ortakları da muson mevsimi öncesi mültecileri sel ve toprak kaymalarından korumak için çalışmalarına hız verdi.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb