ÜST MENÜ

Myanmar ve BM Arakanlıların geri dönüşünü sağlamak için imzayı attı

Kutupalong mülteci yerleşkesinde binlerce Rohingyalı mülteci BM Güvenlik Konseyinin ziyareti üzerine toplanmışlar. (arşiv) Fotoğraf: UNHCR/Caroline Gluck

Kutupalong mülteci yerleşkesinde binlerce Rohingyalı mülteci BM Güvenlik Konseyinin ziyareti üzerine toplanmışlar. (arşiv) Fotoğraf: UNHCR/Caroline Gluck

BM Mülteci Örgütü (UNHCR) ile BM Kalkınma Programı (UNDP) Myanmar Hükümeti ile Rohingya mültecilerinin gönüllü ve güvenli olarak Arakan’a dönmeleri için şartları oluşturmak üzere bir anlaşma imzaladılar . BM Genel Sekreteri António Guterres anlaşmayı memnunlukla karşıladı.

Yapılan anlaşmayla BM sistemi Rohingya mültecilerinin Bangladeş’ten Arakan’a gönüllü, güvenli, onurlu ve sürdürülebilir bir biçimde dönmeleri için destek sağlayacak.

BM Genel Sekreteri sözcüsü konuyla ilgili yayınladığı açıklamada BM Genel Sekreterinin anlaşmaya varılmasından duyduğu memnuniyet ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Genel Sekreter’in Myanmar’ı anlaşmayı uygulamada kararlı adımlar atması için teşvik ettiği yer aldı. Genel Sekreter’in şiddeti sonlandırma, faillerin hesap vermesinin sağlanması, Arakan eyaletindeki her bölgeye insani yardım için erişim sağlanması ve Arakan Danışma Komisyonunun tavsiyelerinin uygulanması çağrısını yinelediği de belirtildi.

Anlaşma imzalanmadan önce BM Haber Merkezi’ne bir mülakat veren Knut Ostby Rohignya müslümanlarının Arakan’a güvenli ve gönüllü olarak dönebilmelerinin en önemli iki şartının vatandaşlık hakları ile şiddetin sona ermesi olduğunu söylemişti.

Ostby “İnsanların bir kimliği olmalı, toplumdaki normal insanlar gibi var olabilmeliler, hizmetlerden ve geçim kaynaklarından faydalanabilmek için hareket kabiliyetine sahip olmalılar. Şiddet sona ermeli. İnsanlar barış içinde geri dönebilmeli” dedi.

2017 yılının Ağustos ayından bu yana çoğunluğu müslüman 700 bin Rohingya şiddet olayları nedeniyle Arakan’dan Bangladeş’e kaçtı.

İmzalanan anlaşma ile UNHCR ve UNDP’nin Rohingyaların kaçmadan önce yaşadıkları yerler ve yeni yerleşebilecekleri yerler de dahil olmak üzere Arakan Eyaleti’ne erişimi olacak. Böylelikle UNHCR Arakan’daki koşulları değerlendirip mültecilere gönüllü geri dönüş için bilinçli kararlar vermelerinde yardımcı olabilecek. Anlaşma ayrıca, UNHCR ve UNDP’nin durumdan etkilenen topluluklar için ihtiyaç değerlendirmeleri yapmalarına ve yerel otoritelerin gönüllü geri dönüşleri destekleme kapasitelerini güçlendirmelerine izin verecek.

Tarafsız bir yapıya sahip Arakan Eyaleti Danışma Komisyonu’nun başkanlığını eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan yürütüyor. 6 yerel uzman ile 3 uluslararası uzmandan oluşan Komisyon Arakan’da yaşayan herkesin refahı için somut önlemler önermişti.

Komisyonun önerileri arasında vatandaşlık için net, açık ve gönüllü bir yol izlenmesi ve dini, etnik kimliği ve vatandaşlık durumu ne olursa olsun insanların hareket özgürlüğüne sahip olması yer alıyor.

Arakan’daki Rohingyalara Myanmar bugüne kadar hiçbir vatandaşlık hakkı verilmedi.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb