ÜST MENÜ

OCHA: Siyasi çekişmeler ve tribünlere oynama sürerken Suriye’de kan akmaya devam ediyor

Batı Halep’te çadırlarının önünde oynayan çocuklar - UNICEF/Ourfali

Batı Halep’te çadırlarının önünde oynayan çocuklar – UNICEF/Ourfali

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve İnsani İşler Dairesi (OCHA) Başkanı Stephen O’Brien BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye ile ilgili son durum hakkında bilgi verdiği toplantıda uluslararası barış ve güvenliği koruma alanındak birincil küresel organ olan Konsey’den Suriye’de akan kana son vermek üzere acilen harekete geçmesini ve insani yardımların çaresizlik içinde bekleyen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasının sağlanmasını istedi.

O’Brien, 29 Eylül’de düzenlenen Güvenlik Konseyi toplantısında “Suriye’de kan akmaya devam ediyor. Halk ölüyor. Hepimiz halkın yardım çığlıklarını duyuyoruz. İnsani yardım çalışanları olarak biz elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

O’Brien, geçtiğimiz hafta BM’nin New York’taki genel merkezinde Dünya liderlerinin Suriye’yi ele aldığı üst düzey toplantı yapılırken savaşın harabeye çevirdiği ülkede şiddetin artması ile birlikte ölen sivil ve insani yardım çalışanı sayısında da artış yaşandığını belirtti.

Artık suçluları tespit etme zamanının geldiğini ifade eden O’Brien, Güvenlik Konseyinin uluslararası hukukun en temel ilkelerinin dahi hiçe sayılmasına bundan böyle tolerans göstermemesi gerektiğini belirtti.

Başta Halep’te olmak üzere Suriye genelinde artan çatışmalara değinen O’Brien “Olan biten bizim kontrolümüz dışındaki güçlerin önceden öngörülemez sonuçları değil. Çatışmanın taraflarının ya da bu Konsey’de yer alanlarda dahil uluslararası topluluğun isteksizlikleri ya da yetersizlikleri nedeniyle ile ortaya çıkan bir durum”, dedi.

Suriye’deki durumun nedeniyle Güvenlik Konseyi üyelerinin “Suriye halkını savaş felaketinden kurtarmak için” BM Anlaşmasındaki ilkelere uygun kararlar alıp harekete geçip geçmeyeceği konusunda çok önemli bir sınavla karşı karşıya bıraktığını belirtti.

Tarihi Halep şehrinin Suriye’deki savaşta en fazla yıkıma uğrayan yerleşim yeri olduğu belirtiliyor. Suriye rejiminin harekat başlatacağı açıklamasını yaptığı 22 Eylül tarihinden bu yana tahminlere göre 320 sivil öldüğü, 765 sivilin ise yaralandığı bildiriliyor. Ölenlerin 100’den fazlasının çocuk olması ise özellikle endişe yaratıyor.

“Bunlar sadece birbirine eklenen basit birer rakam değil. Bunlar, bizlerin hep birlikte korumayı başaramadığımız insanlar, aileler”, diyen O’Brien, ayrıca, hali hazırda harabeye dönmüş bölgede, yıkımı daha da artıran “sığınak delici” bombaların kullanıldığına yönelik iddiaları da Konsey’in gündemine getirdi.

O’Brien, söz konusu bombaların kullanılmasının bu zamana kadar evlerinin bodrum katlarında güvenli bir şekilde saklanan bir çok çocuk, bebek, kadın ve erkeğin artık 20 metre derinliğe ulaşabilen yıkıntıların altında kaldığı anlamına geldiğini belirtti.

OCHA Başkanı, doğu Halep’te bir pompa istasyonun vurulması sonucu bölgenin su alamadığını, faaliyet gösteren 8 hastaneden ikisinin ve 4 cerahi birimin vurulması sonucu hizmet dışı kaldığını belirtti.

O’Brien devlet dışı silahlı aktörlerin de batı Halep’e hedef gözetmeden saldırılar başlattığını belirtti.

Halep’e insani yardım ulaştırmaya hazır olduklarını, bu amaçla her hafta en az 48 saatlik ateşkesin acil olarak uygulanması gerektiğini vurgulayan O’Brien, siyasi çekişme için zaman kalmadığını artık dünyanın gözü önünde gerçekleşen dehşeti görerek ortak insanlık değerinde buluşularak sivilleri korumak ve hayat kurtarmak için ateşkesin yeniden tesis edilmesi çağrısında bulundu.

,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb