ÜST MENÜ

OCHA, Suriye hükümetini 30 bin sivili evlerinden eden saldırıları durdurmaya çağırdı

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinatörü (OCHA) ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien Suriye hükümetinden sivillerin korunması ilkesine saygılı olmasını ve hükümet güçlerinin ağır bombardımanı altında olan Halep’ten kaçmak zorunda kalan onbinlerce kişiye yardım ulaştırılmasına izin vermesini istedi.

Selahattin mahallesinde yaşanan yıkım, Suriye. Fotoğraf: OCHA/Josephine Guerrero

Selahattin mahallesinde yaşanan yıkım, Suriye. Fotoğraf: OCHA/Josephine Guerrero

O’Brein, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Suriye Hükümeti, müttefikleri ve silahlı grupların geçtiğimiz bir haftadır yürüttükleri yoğun çatışmalar ve hava bombardımanı nedeniyle Halep’te 30 bin sivilin evlerinden kaçmak zorunda kaldığı yönündeki haberler beni çok endişelendiriyor. Sivillerin yaklaşık yüzde 80’ini kadınlar ve çocukların oluşturduğu tahmin ediliyor. Sivillerin öldürüldüğü, yaralandığı ve aralarında en az iki hastanenin de bulunduğu sivil binaların isabet aldığı yönünde haberler alıyoruz” dedi.

O’Brein, Suriye’nin güney illerinden Dara başta olmak üzere ülkenin diğer bölgelerindeki gelişmeler nedeniyle de çok endişeli olduğunu, bu bölgelerde yoğunlaşan çatışmalar sonucu binlerçe kişinin evlerinden kaçmak zorunda kaldığını belirtti.

Halkın bir bölümü akrabalarının ya da tanıdıklarının yanına sığınma imkanı bulurken, Türkiye sınırına yakın kamplar hali hazırda dolmuş bulunuyor ve kapasitelerinin üzerinde hizmet vermeye çalışıyor. Buralardaki insanların barınma, gıda ve temel hane halkı ihtiyaçlarının acil olarak karşılanması gerekiyor.

Hükümetten ve çatışmalara taraf olan tüm unsurlardan uluslararası insan hakları ve savaş hukukuna uygun davranmasını ve ihtiyaç sahiplerine nerede olurlarsa olsunlar yardım malzemelerinin ulaştırılmasına izin vermesini, sivillerin yaşamını yitirmesine yol açabilecek eylemlerden vazgeçmelerini istedi.

BM ve ortakları da söz konusu gelişmelerden etkilenenlere insani yardımlarını ve sınır bölgesine yakın kamplardaki insani yardım ve sağlık hizmetlerini artırdılar.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb