ÜST MENÜ

Okyanus Konferansı 5-9 Haziran’da New York’ta toplanıyor: Amaç denizlerin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması

 

oceantr

Denizler ve okyanuslar gıda, ilaç, biyoyakıt ve diğer ürünler başta olmak üzere ana doğal kaynaklara ulaşmamızı, atıkların ve kirliliğin doğa tarafından temizlenmesini sağlıyor, fırtınaların şiddetini önleyici tampon görevi yapıyor.

Denizleri ve okyanusları korumak, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasını ve adaptasyonu kolaylaştırıyor.

Peki insanlık denizler ve okyanuslar için ne yapıyor?

Denizlerdeki birikintilerin seviyesinin artması büyük bir çevre ve ekonomi sorununa dönüşüyor.
Denizlerdeki birikintiler, canlı türlerine dolaştıkları ya da deniz canlıları tarafından yendikleri için biyoçeşitliliği olumsuz etkiliyor. Söz konusu birikintiler deniz canlıların ölümüne yol açıyor ve soylarının tükenme riskini yaratıyor.

Mercan kayalıklara baktığımızda ise yüzde 20’sinin zarar gördüğü ve yeniden eski halini alamayacağı ortaya çıkıyor.

Dahası aşırı balık avı devam ediyor. Bu nedenle balıkçılık sektörünün yıllık kaybının yaklaşık 50 milyar ABD Doları olduğu tahmin ediliyor. BM Çevre Programı deniz işletmeciliğindeki yanlış uygulamaların yılda 200 milyar ABD Dolarına mal olduğunu tahmin ediyor.

Okyanus Konferansı sorunlara kalıcı çözümler bulunmasını amaçlıyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 14’üncüsü olan Sudaki Yaşam hedefi, okyanuslar, denizler ve deniz kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasını gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından 5-9 Haziran 2017 tarihinde New York’ta düzenlenecek Okyanus Konferansında bir araya gelmesi beklenen dünya liderlerinin de söz konusu hedef kapsamında atılması gereken adımları ele alması öngörülüyor. Konferans, Dünya Okyanus Gününe de rast geliyor.

Söz konusu konferansta Fiji ve İsveç evsahipliği sorumluluklarının bir bölümünü üstleniyor.

Konferansta, giderek kirlenen denizlerin ve okyanusların yeniden canlanarak sağlıklarına kavuşmaları ve insanlığın refahına katkılarını sürdürmelerine yönelik çözümleri masaya yatırılması öngörülüyor.

Konferans çıktısı olarak beş ana konu üzerinde odaklanılması hedefleniyor:

14. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan Sudaki Yaşamın hayata geçirilmesi için destek sağlanması,
14. Hedefin uygulanmasına yönelik başarılı ortaklıkların belirlenerek geliştirilmesi, yenilikçi yaklaşımlar ve somut yeni ortaklıkların oluşturulması,
Tüm ilgili tarafları bir araya getirerek 14. Hedefin uygulanması alanındaki sorunlar ve fırsatların belirlenmesi ve gerekli adımların atılması,
14. Hedefin uygulanmasında, ulusal, bölgesel ve küresel ölçekte elde edilen tecrübelerin paylaşımı,
2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Gündemi ile ilgili olarak üst düzey siyasi forumu kaydedilen ilerleme hakkında bilgilendirmeye yönelik çıktılar.

Konferans kapsamında ana oturumlar, ortaklık diyalogları ve özel etkinliklerin düzenlenmesi ve 8 Haziran Dünya Okyanus Gününün kutlanması öngörülüyor.

Konferansın sonunda da 14. Hedef olan Sudaki Yaşamın hayata geçirilmesine yönelik bir “Eylem Çağrısı”nın açıklanması da planlar arasında yer alıyor.

Okyanus Festivali

Dünya liderlerini New York’ta bir araya getirecek Okyanus Konferansından bir gün önce 4 Haziran tarihinde New York’ta Dünya Okyanus Festivali başlatılacak. Bir hafta sürecek etkinlik boyunca katılımcılar okyanusların korunması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Global Brain Foundation (Küresel Dimağ Vakfı) tarafından New York Belediyesinin evsahipliğinde düzenlenecek festivalin hazırlıkları, BM Genel Merkezinde Genel Kurul Başkanı Peter Thompson ve New York Belediyesi Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Penny Abeywardena tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklandı.

Daha fazla bilgi için https://oceanconference.un.org internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

, ,Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb