ÜST MENÜ

SAHTECİLİKTEN KORUNUN!

Birleşmiş Milletler adını sahtecilik amacıyla kullananlardan nasıl korunabilirsiniz?

Bazı kişilerin sahtecilik amacıyla e-posta, internet sayfası, posta, faks ya da telefon yoluyla irtibata geçtikleri kişilere kendilerini Birleşmiş Milletler ile bağlantılı gösterdikleri veya Birleşmiş Milletler için çalıştıklarını iddia ettikleri anlaşılmaktadır. Kurbanlarından para sızdırmaya hatta kişisel bilgilerini ele geçirmeye yönelik bu girişimler sahtecilik amaçlıdır.

Sizi söz konusu sahtecilik faaliyetlerine karşı uyarmak istiyoruz. Birleşmiş Milletler’in adının kullanılarak yapılan sahtecilik girişimlerini Kurumumuza bildirmesini rica ediyoruz.

Önemli uyarı:

  • Birleşmiş Milletler iş başvuruları sürecinde (başvuru, sınav, mülakat, eğitim veya başka amaçla) ücret talep etmemektedir.
  • Birleşmiş Milletler’in kişi veya kuruluşlara ait banka hesap bilgisi ya da şahsi bilgileri talep etme gibi bir uygulaması da bulunmamaktadır.
  • Birleşmiş Milletler e-posta, posta, faks veya telefon aracılığıyla ödül, fon, sertifika, burs vermemekte, piyango çekilişi yapmamaktadır.
  • İnternet kullanıcılarını sahte konferans davetleri içeren e-postalara karşı da dikkatli olmaya çağırıyoruz.
  • Birleşmiş Milletler Ankara Enformasyon Merkezi (UNIC Ankara) ve personelinin askeri ve diğer personelin izin işlemleri ile bir bağlantıları yoktur. UNIC Ankara ve çalışanlarının adı kullanılarak askeri ve diğer personel izinlerinin temini ya da başka bir hizmet için para talep eden mesajlar sahtecilik amaçlıdır ve itibar edilmemelidir.

Birleşmiş Milletler, herkese sahtecilik amaçlı girişimlere karşı son derece uyanık olmayı tavsiye ediyor. Sahtecilik amaçlı kişilerin tuzağına düşmek, kişilerin maddi kayıba uğramasına hatta kimlik bilgilerinin çalınmasına kadar uzanabilir. Benzer girişimlerle karşı karşıya kalan kişilerin sahtecilik olaylarını ilgili emniyet makamlarına bildirerek yetkililerin gerekli önlemleri almalarını sağlamaları uygun olabilir.

Eğer aldığınız bir e-posta, faks mesajı veya telefonun Birleşmiş Milletler’in adı kullanılarak sahtecilik amaçlı yapıldığını düşünürseniz, lütfen söz konusu mesaj veya telefon görüşmesini daha ileri götürmeden durumu e-posta ile tarafımıza bildirin.

Resmi belge değildir. Bilgilendirme amaçlıdır.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb