ÜST MENÜ

Sevgililer Günü için BM Çevre Programı herkesi plastiklerden ”ayrılmaya” çağırıyor

UNEP'in plastik kullanımını azaltmayı amaçlayan "zehirli bir ilişki mi içindesiniz? videsoundan bir kare. Kaynak: UNEP

UNEP’in plastik kullanımını azaltmayı amaçlayan “zehirli bir ilişki mi içindesiniz? videsoundan bir kare. Kaynak: UNEP

Birleşmiş Milletler Çevre Programı UNEP 14 Şubat Sevgililer Gününde insanları tek kullanımlık plastiklerle olan “zehirli ilişkilerini” bitirmeye ve çevresel olarak sürdürülebilir seçeneklerde “yeni aşkı” aramaya çağırdı.

UNEP konuyla ilgili yayınladığı  “Zehirli bir ilişki mi içindesiniz?” başlıklı #CleanSeas (TemizDenizler) kampanya videosunda herkesi plastik su şişeleri, plastik tabak, çatal bıçak, yiyecek kapları, alışveriş torbaları gibi tek kullanımlık plastikleri kullanmaya bir son vermeye çağırıyor.

Çevreye son derece zararlı olan bu ürünler eninde sonunda denizler ve okyanuslara dökülüp, onları yiyecek sanan veya takılıp kurtulamayan balık, kuş, kaplumbağa ve diğer canlıları tehlikeye sokuyor.

Plastik atıklar insan gıda zincirinin de içine girmiş durumda, ve bu durumun ne tür sağlık sorunlarına yol açabileceği de henüz tam olarak bilinmiyor.

İnsan ve hayvan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisinin yanında, plastik kirliliği sadece kaynaklandıkları yeri değil, deniz ve okyanus akıntılarıyla taşındıkları küçük Pasifik adaları, Kuzey ve Güney Kutbunu da kirletiyor, turizm gibi sektörleri de etkiliyor.

UNEP’in #TemizDenizler kampanyası hükümetler, iş çevreleri ve bireylere eyleme geçmeleri için ilham vermeyi ve böylelikle deniz ve okyanusları kirleten  “plastik gelgitini tersine döndürmeyi” amaçlıyor.

Cam veya metal şişe, bardak ve kaplar kullanmak ya da tekrar kullanılabilen alışveriş çantaları ile markete, pazara, alışverişe giderek, plastik torbaları kullanmamak gibi çok basit ama bilinçli davranış değişiklikleri bile gezegenimizi bu kirlilikten kurtarmaya yardımcı oluyor.

Kampanya hakkında daha fazla bilgi için http://cleanseas.org/ adresini ziyaret edebilir, kampanya videosunu izleyebilir, plastik kullanmama sözü verebilirsiniz.

 Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb