ÜST MENÜ

Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi Açılış Toplantısı Ankara’da Düzenlendi

Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’nin Açılış Toplantısı, BM Kadın Birimi organizasyonunda, Parlamentolar Arası Birlik ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu işbirliği ile 7 Aralık 2015’te Ankara’da düzenlendi.

isg

BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Solrun Gisladottir açılış konuşmasını yapıyor.

Proje’nin Açılış Toplantısı BM Kadın Birimi organizasyonunda Parlamentolar Arası Birlik ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu işbirliği ile “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” teması ile yapıldı.

Ankara’da düzenlenecek “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’nin” Açılış Toplantısı, 2011-2014 yılları arasında yürütülen Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Elverişli Ortamın Teşvik Edilmesi Birleşmiş Milletler Ortak Programı’nın devamı niteliğinde olup, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin dönüştürücü kapasitesinden faydalanarak uygulanmasının önemini paylaşmayı amaçlıyor.

Proje, bu amaca uygun olarak 3 temel hedef çerçevesinde çalışmalarını sürdürmeyi amaçlıyor; 1) Kadınların liderliğinin ve siyasete katılımının toplumsal cinsiyete duyarlı tedbirler (parlamenter mekanizmalar, süreçler ve hizmetler) ile teşvik edilmesi; 2) Liderlik pozisyonları da dâhil kadınların siyasete katılımlarının artırılması için Parlamentonun kapasitesinin geliştirilmesi; 3) Toplumsal cinsiyet eşitliği savunucularının kadınların liderliğini ve siyasi katılımını artıracak yasal çerçeveleri ve politikaları etkilemesi. Projenin Aralık 2017’de tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi’nin” Açılış Toplantısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund, BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Solrun Gisladottir, Parlamentolar Arası Birlik Temsilcisi Zeina Hilal, Milletvekilleri, ilgili kamu kurumları, Birleşmiş Milletlerin farklı kuruluşları, Büyükelçiler, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katlımıyla Ankara başladı.

BM Kadın Birimi ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ev sahipliğinde düzenlenen Proje’nin Açılış Toplantısı, Proje ortakları ve paydaşları arasında ağ oluşturmayı ve Proje’nin tam anlamıyla uygulanmasını garanti altına almayı amaçlıy7or.Tasarım ve Yazılım : BodhiWeb